REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Nowy woonerf połączy kampusy Politechniki Łódzkiej

  • Autor: PAP
  • 10 sie 2021 10:32
Nowy woonerf połączy kampusy Politechniki Łódzkiej
W Łodzi powstanie nowy woonerf, fot. shutterstock

Już ponad 20 ulic w Łodzi zyskało formę woonerfu, czyli podwórca miejskiego będącego jednocześnie ulicą, deptakiem i miejscem spotkań. Niebawem dołączy do nich przebudowana za 2,6 mln zł ul. Stefanowskiego, która połączy dwa kampusy Politechniki Łódzkiej.

REKLAMA

Dobiega końca pierwszy etap przebudowy ulicy, której patronem jest prof. Bohdan Stefanowski - założyciel i pierwszy rektor Politechniki Łódzkiej i która łączy dwa kampusy uczelni.

"Fragment ulicy Stefanowskiego między ulicami Potza i Radwańską został przebudowany dzięki głosom pracowników i studentów Politechniki Łódzkiej w głosowaniu na Budżet Obywatelski. Wymieniliśmy całą infrastrukturę. Powstało nowoczesne ekologiczne oświetlenie nad nową drogą w formie woonerfu z miejscami parkingowymi, które jednak będą funkcjonowały tylko w chłodne dni. Kiedy będzie ciepło, może tu powstać najfajniejsza dla Politechniki przestrzeń, czyli ogródki gastronomiczne oraz miejsca do wypoczynku" - powiedziała dyrektorka Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi Agnieszka Kowalewska-Wójcik na konferencji prasowej w poniedziałek.

Na nowym woonerfie jest więcej niż do tej pory zieleni, której - według szefowej ZIM - jeszcze przybędzie, bowiem wciąż trwają negocjacje ze strażą pożarną, gdzie dosadzić kolejne drzewa tak, by było to zgodne z obowiązującymi od niedawna przepisami.

"W trakcie roku akademickiego ul. Stefanowskiego codziennie przechodzą tysiące studentów. Jeszcze dwa lata temu była szara i bura. Postanowiliśmy wziąć sprawy w swoje ręce i złożyliśmy wniosek do Budżetu Obywatelskiego w 2019 roku. W ten projekt była zaangażowana cała społeczność akademicka, ale też lokalna społeczność. I udało się" - zaznaczyła dr Małgorzata Parzynowska z Działu Rozwoju Uczelni Politechniki Łódzkiej.

Niebawem ruszą też prace na drugim odcinku ul. Stefanowskiego, między ulicami Potza i ks. Ignacego Skorupki, gdzie poszerzone zostaną chodniki, jezdnia zostanie zwężona i pojawi się na niej kontrapas dla rowerzystów. Nie zabraknie ławek, koszy na śmieci i stojaków na rowery. Ulica zostanie też doświetlona.

"Mamy już podpisaną umowę w formie +zaprojektuj i wybuduj+ na realizację tego odcinka. Wykonawca obecnie projektuje i lada moment pojawimy się tutaj z pracami, przed Bożym Narodzeniem zrobimy prezent lokalnej społeczności w postaci odnowionego odcinka" - dodała dyr. Kowalewska-Wójcik.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie