×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

O fenomenie domów własnych architektów

  • Autor: Muzeum Historyczne m.st. Warszawy
  • 20 cze 2014 13:49
O fenomenie domów własnych architektów
Dom Zofii i Oskara Hansenów, fot. Jan Smaga, dzięki uprzejmości Fundacji Galerii Foksal

Muzeum Historyczne m.st. Warszawy zaprasza na cykl niezwykłych spotkań. Pierwsze z nich dotyczyć będzie pracowni w bloku, czyli przestrzeni dla artystów w PRL-u.

REKLAMA

Już 30 czerwca br. Muzeum Historyczne m.st. Warszawy zaprasza na cykl spotkań. Pierwsze z nich będzie poświęcone fenomenowi domów własnych architektów, które często były najpełniejszym wyrazem przekonań artystycznych i inspiracji ich twórców, a zarazem swoistą wizytówką zawodową architekta.

Drugie podejmie temat przenikania się przestrzeni mieszkalnej i twórczej w mieszkaniach artystów epoki PRL-u; wygodne, specjalnie zaprojektowane pracownie były wówczas dobrem reglamentowanym, przydzielanym przez ZPAP w nowo powstających osiedlach mieszkaniowych.

Dwa kolejne spotkania obejmą tematy związane z designem, ergonomią wnętrz oraz wyposażeniem technicznym mieszkań. Tym razem mowa będzie o wnętrzach mieszkań, o ikonach polskiego designu, ale też o tych najprostszych, najczęściej spotykanych meblach i przedmiotach codziennego użytku. O tym, dzięki czemu nasze mieszkania w XX wieku stały się tak wygodne, muzuem opowie w trakcie ostatniego wykładu. Najpierw gaz, centralne ogrzewanie, a później prąd, kuchnie kozy, wreszcie ogólnodostępny sprzęt AGD (pralki Frania, lodówki Silesia czy odkurzacze Alfa) wprowadziły do mieszkań nowoczesność, w której żyjemy do dziś.

Spotkanie poprowadzi Michał Krasucki, historyk sztuki, doktorant w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk, zajmuje się architekturą polską XIX i XX wieku. Jest prezesem Oddziału Warszawskiego Towarzystwa Opieki nad Zabytkami.

O niezwykłym domie otwartym dla publiczności, wyjątkowych architektów: Zofii i Oskara Hansenów w Szuminie pisaliśmy w tym miejscu

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie