Muzeum Historyczne m.st. Warszawy zaprasza na cykl niezwykłych spotkań. Pierwsze z nich dotyczyć będzie pracowni w bloku, czyli przestrzeni dla artystów w PRL-u.
Już 30 czerwca br. Muzeum Historyczne m.st. Warszawy zaprasza na cykl spotkań. Pierwsze z nich będzie poświęcone fenomenowi domów własnych architektów, które często były najpełniejszym wyrazem przekonań artystycznych i inspiracji ich twórców, a zarazem swoistą wizytówką zawodową architekta.
Drugie podejmie temat przenikania się przestrzeni mieszkalnej i twórczej w mieszkaniach artystów epoki PRL-u; wygodne, specjalnie zaprojektowane pracownie były wówczas dobrem reglamentowanym, przydzielanym przez ZPAP w nowo powstających osiedlach mieszkaniowych.
Dwa kolejne spotkania obejmą tematy związane z designem, ergonomią wnętrz oraz wyposażeniem technicznym mieszkań. Tym razem mowa będzie o wnętrzach mieszkań, o ikonach polskiego designu, ale też o tych najprostszych, najczęściej spotykanych meblach i przedmiotach codziennego użytku. O tym, dzięki czemu nasze mieszkania w XX wieku stały się tak wygodne, muzuem opowie w trakcie ostatniego wykładu. Najpierw gaz, centralne ogrzewanie, a później prąd, kuchnie kozy, wreszcie ogólnodostępny sprzęt AGD (pralki Frania, lodówki Silesia czy odkurzacze Alfa) wprowadziły do mieszkań nowoczesność, w której żyjemy do dziś.
Spotkanie poprowadzi Michał Krasucki, historyk sztuki, doktorant w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk, zajmuje się architekturą polską XIX i XX wieku. Jest prezesem Oddziału Warszawskiego Towarzystwa Opieki nad Zabytkami.
O niezwykłym domie otwartym dla publiczności, wyjątkowych architektów: Zofii i Oskara Hansenów w Szuminie pisaliśmy w tym miejscu
Generalny Projektant, wiceprezes Kuryłowicz & Associates Sp z o.o.
główny projektant MAAI
współwłaściciel JSK Architekci
Współwłaściciel i Prezes FS&P ARCUS Biuro Architektoniczne
Założyciel, Architekt Nizio Design International
Architekt FBT Pracownia Architektury i Urbanistyki