×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Obiekt jak luksusowy jacht

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 26 maj 2014 11:24
Obiekt jak luksusowy jacht
Przeszklenie parteru Magdeburg, fot. Schueco
Obiekt jak luksusowy jacht
Obiekt jak luksusowy jacht
Obiekt jak luksusowy jacht

Na brzegu rzeki Elby w Magdeburgu powstał budynek, który swój niezwykły charakter zawdzięcza inspiracji architekta budownictwem okrętowym.

REKLAMA

Podobieństwo budynku w Magdeburgu do projektów najnowocześniejszych jachtów nie jest przypadkowym zamysłem, uwidocznionym tylko w charakterystycznym kształcie bryły. Nawiązania można odnaleźć również w zastosowanych technologiach i podziale stref użytkowych. Powodem dla powstania tak unikatowego projektu były marynistyczne zainteresowania inwestora i samo położenie budynku nad brzegiem rzeki. Architekt Andreas Weinert czerpał swoją inspirację z najbardziej innowacyjnych pod względem designu i technologii jachtów, takich jak między innymi super jacht „Venus” zaprojektowany na zlecenie Steve’a Jobsa. Elementy, które łączą budynek w Magdeburgu ze współczesną architekturą jachtów, to klarowność designu oraz konsekwentne stosowanie aluminium, szkła i najnowocześniejszych technologii konstrukcyjnych.

Funkcja określa formę

Otwarta południowa strona budynku nawiązuje do wyglądu dziobu okrętu, wysokie kondygnacje przypominają prawdziwe megastruktury, a liczne tarasy – zewnętrzne pokłady ogrodzone relingami. Celem architekta było jednak przede wszystkim stworzenie rezydencji, która spełnia indywidualne wymagania inwestora pod względem funkcjonalności i oszczędności energii.

Postawionym przez właściciela warunkiem było harmonijne połączenie funkcji mieszkalnej i biurowej. Budynek miał ponadto posiadać standard niskoenergetyczny, pomimo dużej powierzchni przeszkleń. Ostatecznie architekt zdecydował się umieścić powierzchnię biurową na parterze. Maksymalne przeszklenie elewacji umożliwiła konstrukcja, w której obciążenia zostały przeniesione na ściany zewnętrzne oraz trzy masywne kolumny od strony ogrodu. Do realizacji projektu wybrano fasadę słupowo-ryglową Schüco FW 60+.HI oraz okna aluminiowe z serii Schüco AWS 75.SI, ze względu na ifużą nośność pozwalającą na przenoszenie dużych obciążeń wielkoformatowymi szybami. Systemy te posiadają przy tym eleganckie, wąskie profile i niewielkie głębokości zabudowy. Dzięki temu wnętrza są wypełnione maksymalną dawką światła dziennego, a najemcy mogą się cieszyć rozległym widokiem na rzekę Elbę. Aluminium, jako materiał powszechnie używany w przemyśle motoryzacyjnym i kosmicznym, doskonale wpisało się w założenia tego nowoczesnego budynku.

Odporny na ogień i wodę

W celu zapewnienia odpowiedniej ochrony pracowników i mieszkańców budynku, projektant przewidział szereg systemów przeciwpożarowych i dymoszczelnych. Poszczególne strefy zostały oddzielone estetycznymi przegrodami w postaci innowacyjnych drzwi dymoszczelnych Schüco ADS 65.NI SP oraz transparentnej przeciwpożarowej stolarki drzwiowej z serii ADS 80 FR 30. Drzwi te charakteryzuje niewielka głębokość zabudowy 65 mm i możliwość rozbudowy o dodatkowe funkcje, jak na przykład kontrola dostępu w postaci czytników biometrycznych. Zapewniają natomiast ochronę przed ogniem, dymem i wysoką temperaturą przez co najmniej 30 minut zgodnie z klasą F30/EI30. Przy głębokości zabudowy zaledwie 80 mm system ten pozwala na tworzenie imponujących przejść o wymiarach 1400x2988 mm.

Ze względu na swoje położenie i wysoki poziom wód gruntowych, budynek został zabezpieczony również przed zalaniem. Na poziomie piwnicy i garażu zamontowano drzwi grodziowe stosowane w łodziach podwodnych, co stanowi kolejne nawiązanie do budownictwa okrętowego.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie