Obiekty Szlaku Zabytków Techniki zapraszają w wakacjePAP - 23-06-2017 15:43


Część obiektów Szlaku Zabytków Techniki Woj. Śląskiego, które łącznie ściągnęły do uczestnictwa w niedawnym święcie szlaku – Industriadzie – 84 tys. osób – przygotowała specjalne oferty na wakacje; np. na weekendowe zwiedzanie ma zaprosić bytomska elektrociepłownia.

Poinformowali o tym podczas czwartkowej konferencji prasowej koordynatorzy szlaku oraz święta z urzędu marszałkowskiego woj. śląskiego.

Katowickie Muzeum Hutnictwa Cynku Walcownia zaprasza od 3 do 7 lipca dzieci w wieku 7-14 lat na edukacyjne warsztaty "Hutnicze miasto dzieci". Dzieci wybierają na nich zawody, zdobywają umiejętności, pracują i otrzymują zabawkowe pieniądze - ucząc się dysponowania czasem, gospodarowania budżetem, a także reguł pracy w zespole i odpowiedzialności za powierzone przedmioty czy zadania.

Na katowickim Nikiszowcu 24 lipca odbędzie się kolejny "Odpust u Babci Anny" - połączony z organizowanym przez lokalną społeczność popularnym jarmarkiem, na którym prócz rękodzieła można kupić regionalne produkty, posłuchać górniczej orkiestry czy pokręcić się na karuzeli. W pobliskim Szybie Wilson do 18 sierpnia trwa natomiast Art Naif Festiwal z szeregiem wydarzeń, m.in. ArtJarmarkiem (9 lipca).

Muzeum Śląskie będzie gościć m.in. uczestników półkolonii na nowo otwartej wystawie edukacyjnej "Na tropie Tomka" (z możliwym dodatkowym elementem w postaci mini spektakli o poznawaniu odległych lądów i innych kultur) czy warsztatach "Portret, autoportret, odbicie". Dla najmłodszych przeznaczone są zajęcia "Teraz budując zacznę od dymu z komina" i "Eko-twory", a dla starszych - plenery malarskie i czy wieczorne Kino Kuźnia z plenerowymi seansami filmowymi.

Z Bytomia w wakacyjne weekendy i święta kursuje przez Tarnowskie Góry do Miasteczka Śląskiego kolejka Stowarzyszenia Górnośląskich Kolei Wąskotorowych (skomunikowana w Bytomiu z wybranymi pociągami Kolei Śląskich). Z kolei prywatni właściciele zabytkowej, monumentalnej Elektrociepłowni Szombierki mają wkrótce poinformować o kolejnych możliwościach weekendowego zwiedzania tego zamkniętego w ostatnich latach obiektu (tysiąc miejsc w czasie Industriady zarezerwowano wcześniej w osiem godzin).

Mieszczący się w Chorzowie Szyb Prezydent i Kompleks Sztygarka zapraszają w lipcu na cykl plenerowych koncertów "Lauba Pełno Bluesa", a także na cykl przedstawień w ramach Chorzowskiego Teatru Ogrodowego (od 16 lipca; także w Chorzowskim Centrum Kultury).

Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych przygotowało z kolei ofertę warsztatów, pokazów i doświadczeń pod hasłem "Fizycznych Fascynacji 2017". Placówka zaprasza też do udziału w obchodach Dnia Energetyka 14 sierpnia (m.in. pokazy elektryczne z wykorzystaniem oryginalnych artefaktów muzealnych), a także do nocnego zwiedzania 16 sierpnia.

Koordynatorzy Szlaku Zabytków Techniki wskazują, że część wakacyjnych wydarzeń w postindustrialnych atrakcjach regionu jest bezpłatna; za każdym razem warto jednak sprawdzić ew. zasady płatności, zapisów czy rezerwacji - bezpośrednio na internetowych stronach obiektów czy wydarzeń.

Dokonując podczas czwartkowej konferencji ostatniego podsumowania Industriady przedstawiciele urzędu marszałkowskiego podali m.in., że finansowe zaangażowanie samorządu w tegoroczne święto wyniosło nieco ponad 2 mln zł (w tym 300 tys. zł dotacji dla organizacji pozarządowych, 1,16 mln zł dotacji dla 11 wojewódzkich instytucji kultury i 575 tys. na marketing, reklamę, wybrane działania organizacyjne i badania). Uczestnicy festiwalu szacunkowo wydali ponad 2,18 mln zł.

W tym roku dla pasjonatów przemysłowej historii regionu przygotowano 537 rozmaitych imprez w 47 obiektach w 28 miejscowościach. Przy ich organizacji i produkcji pracowało ok. 3,7 tys. osób, w tym 1,6 tys. osób było zaangażowanych w tworzenie wydarzeń artystycznych.

Wśród atrakcji Industriady znalazły się m.in. przedpremierowe zwiedzanie XIX-wiecznej sztolni w Zabrzu oraz podniebny spektakl wśród obiektów dawnej gliwickiej kopalni, gdzie dziś działają nowoczesne firmy. Pasjonaci przemysłowej architektury szczególnie cieszyli się z powrotu na Industriadę - po trzyletniej przerwie - EC Szombierki.

Do Szlaku Zabytków Techniki z początkiem br. dołączyło sześć nowych obiektów, a w ostatnich dniach - jeszcze jeden - powracająca na szlak po ponad sześciu latach Fabryka Porcelany w Katowicach (obecnie SZT liczy więc 43 obiekty). Z kolei dwa z trzech obiektów, których obecność na szlaku jest zagrożona, dostarczyły ostatnio programy naprawcze (zarządcy EC Szombierki i kolonii Ficinus w Rudzie Śląskiej). Urząd marszałkowski do 30 czerwca czeka jeszcze na podobny program Huty Szkła Kryształowego Zawiercie.