Od morza aż do Tatr. Najbardziej oryginalne iluminacje polskich miastPropertydesign.pl - 10-01-2018 16:09


Dziś tradycyjne podwieszane gwiazdki i miejskie choinki to za mało. Świąteczne iluminacje mają ożywiać i przemieniać przestrzeń, cieszyć mieszkańców i przyciągać turystów. Aby spełniły swoją rolę i stały się niepowtarzalną zimową atrakcją muszą być spójne, dobrze przemyślane i efektowne. Coraz więcej polskich miast inwestuje w iluminacje z rozmachem. Stawia na oryginalny pomysł, dekoracje projektowane na zamówienie, nawiązujące do lokalnych symboli czy historii miasta, podkreślające wyjątkowy charakter ozdabianej przestrzeni.

 

Oto najbardziej śmiałe i oryginalne przykłady zimowej świetlnej dekoracji polskich miast w sezonie 2017/2018. Iluminacje zostały zaprojektowane oraz wykonane przez firmę Multidekor.

1. Gdańsk

Największy na świecie świetlny dźwig portowy, sekstant i fotel Heweliusza, chłopiec z blaszanym bębenkiem czy lwy gdańskie z herbem – takich iluminacji nie ma nigdzie indziej. Zupełnie nowa koncepcja świetlnych ozdób została przygotowana i zaprojektowana z myślą o Gdańsku i jego przestrzeniach. Poszczególne elementy dekoracji opowiadają barwną historię miasta, podkreślają jego unikatową architekturę, nawiązują do sylwetek wybitnych gdańszczan i lokalnych legend.

 2. Warszawa

W tym roku iluminacja stolicy pod tytułem „Sen o zimowej Warszawie” została uzupełniona o kolejne elementy. Do ponad 20-kilometrowego szlaku dołączył także Multimedialny Park Fontann, do którego prowadzi świetlny tunel nad schodami na skarpie warszawskiej. Główna parkowa fontanna została zmieniona w mieniącą się kolorami tęczy animowaną rzeźbę z 30 tysiącami ledowych punktów. W różnych punktach miasta pojawiły się ramy z bajkowymi warszawskimi Syrenkami, w których można wykonać zdjęcie-pamiątkę z iluminowanej stolicy.

3. Radom

Tunel świetlny, który stanął na radomskim deptaku ma 102 metry długości oraz 6 metrów wysokości. To kolejny przykład oryginalnej, nieszablonowej świątecznej dekoracji miasta. Został zaprojektowany specjalnie dla Radomia i dostosowany do jego przestrzeni. Rozświetlone tysiącami świateł sklepienie przywodzi na myśl rozgwieżdżone, zimowe niebo.

 4. Polkowice

Polkowicki rynek zyskał w tym roku nowy, iście królewski charakter. Świetlisty powóz, przed którym dumnie kroczy zaprzęg 6 koni przyciąga uwagę turystów i stał się nie lada atrakcją dla małych i dużych mieszkańców miasta. Królewska kareta wraz z końmi składa się z 80 tysięcy złotych i srebrnych punktów świetlnych.

 5. Puławy

Puławski Skwer Niepodległości przemienił się w bajkowy ogród rodem z „Alicji w Krainie Czarów”. Labirynt wielobarwnych ledowych figur zajmuje prawie 300 metrów kwadratowych. W błyszczących światełkach można rozpoznać charakterystyczne elementy z czarodziejskiego świata Alicji. Nieopodal labiryntu znajduje się świetlista fontanna, w której zakwitły zimowe kompozycje ze świecących liści i kwiatów.

6. Zamość

Tej zimy na zamojskim rynku rozkwitł malowniczy Ogród Wyobraźni. Ożywa wyłącznie po zmroku, tworząc przy tym zachwycający świetlno-muzyczny spektakl. Każdy element iluminacji został szczegółowo zaprojektowany w taki sposób, aby pobudzał wyobraźnię i nawiązywał charakterem do stylu architektury ogrodowej. Spacerując wśród świetlistych tuneli, migoczących roślin i rozświetlonych krzewów mieszkańcy i turyści mogą posłuchać miłych dla ucha dźwięków znanych utworów muzyki klasycznej.

 7. Kraków

Niezwykły klimat belle époque można poczuć na krakowskich ulicach między innymi dzięki zawieszonym nad głowami spacerujących mieszkańców i turystów ozdobnym przywieszkom. Idealnym dopełnieniem zimowej przemiany miasta jest 6 rzeźb świetlnych Lajkonika, które błyszczą tysiącami granatowych świateł. Jedna z najbardziej charakterystycznych krakowskich postaci stała się bardzo fotogenicznym i przyjaznym mediom społecznościowym symbolem świątecznie rozświetlonego Krakowa.

8. Nysa

Rozbłyskująca tysiącami żółtych i czerwonych świateł Nysa ozdobiła miejski rynek. Dekoracja nawiązuje do Zakładu Samochodów Dostawczych, który funkcjonował w mieście do lat 90-tych i montował między innymi właśnie Nysy. Kultowy polski dostawczak w świetlnej wersji jest lokalną zimową atrakcją.

9. Zakopane (Gubałówka)

Gubałówka po raz pierwszy przemieniła się w niezwykłą Krainę Światła, położoną na wysokości 1123 m n.p.m. – Poszczególne elementy iluminacji nawiązują do historii miejsca, lokalnej tradycji, niepowtarzalnej kultury góralskiej i charakterystycznych tatrzańskich motywów – czyli tego, co nieprzerwanie przyciąga do Zakopanego tłumy polskich i zagranicznych turystów – wyjaśnia Tomasz Podogrocki, prezes firmy Multidekor, odpowiedzialnej za projekt i realizację plenerowej, pierwszej tak wysoko położonej świetlnej wystawy w kraju.