×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Odbudowa kościoła w syberyjskim Białymstoku ruszy na wiosnę

  • Autor: PAP
  • 18 gru 2018 11:05
fot. shutterstock

Na przyszły rok przesunięty został start odbudowy po pożarze kościoła w syberyjskiej wsi Białystok (Belostok). Pierwotny projekt okazał się zbyt kosztowny w stosunku do założeń, ale jest już nowy. Prace budowlane mają ruszyć, gdy pozwoli na to pogoda.

REKLAMA

Kościół w syberyjskim Białymstoku zbudowali w 1908 r. Polacy, którzy w ramach dobrowolnej emigracji przenieśli się w tamte strony "za chlebem" i założyli osadę. Pożar świątyni, która pełniła nie tylko funkcje sakralne, ale też integrujące miejscową polską wspólnotę, wybuchł w nocy z 18 na 19 kwietnia 2017 r. Za przyczynę przyjęto awarię instalacji elektrycznej.

Miejscowa społeczność chce kościół odbudować. Formalnie pieniądze na odbudowę, w ramach akcji "Syberyjski Białystok - zmartwychwstanie", zbiera parafia katolicka prowadzona przez jezuitów w Tomsku w Rosji. Pod jej opieką są też wierni ze wsi Białystok, gdzie - choć nieliczni - żyją jeszcze potomkowie polskich osadników z początku XX wieku.

Zbiórka ruszyła w połowie ub. roku. Jej wsparcie zadeklarowały m.in. władze Białegostoku i środowiska polonijne. Koszty wszystkich prac szacowane są na równowartość około 150 tys. euro. "Na koniec listopada na koncie mieliśmy trochę ponad 95 tys. euro" - poinformowała PAP we wtorek Agnieszka Kaniewska, która w ramach akcji odpowiada za kontakty z mediami.

W optymistycznym scenariuszu prace miały ruszyć wiosną tego roku. Projekt architektoniczny był gotowy, a parafia czekała na pozwolenie na budowę.

Okazało się jednak, że koszt realizacji tego projektu dwukrotnie przewyższałby założenia finansowe. "Choć firma otrzymała informację o maksymalnym koszcie budowy, nie dostosowała się do niego. Początkowo trwały negocjacje - bezskuteczne, w końcu zdecydowano się zmienić projekt, na mniejszy budynek, tańszy" - wyjaśniła Agnieszka Kaniewska.

Podkreśliła, że budynek będzie nawiązywał do pierwotnej budowli. Dopinane są szczegóły projektu, by parafia mogła podpisać umowę na wykonawstwo. W założeniach wykonawcą miałaby być firma projektowa. "Jezuici chcą podpisać umowę tak, aby późną wiosną (przyszłego roku) rozpocząć budowę" - dodała.

Akcja "Syberyjski Białystok - zmartwychwstanie" ma stronę internetową www.belostok-catholic.ru. Są tam informacje o zbiórce, historia kościoła i miejscowej społeczności. Są też numery kont do wpłat (konta zostały założone w Polsce i w Rosji).

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie