REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Odbudowa Pałacu Saskiego - według starych projektów i dawnych receptur. Bez dykty i styropianu

  • Autor: PAP
  • 13 lis 2018 09:42
Odbudowa Pałacu Saskiego - według starych projektów i dawnych receptur. Bez dykty i styropianu
fot. unsplash

Odbudowę Pałacu Saskiego przeprowadzimy sprawnie - zapowiedział w poniedziałek wicepremier Piotr Gliński. Dodał, że pałac będzie odbudowany zgodnie ze starymi projektami i według starych receptur.

REKLAMA

Prezydent Andrzej Duda w 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę podpisał deklarację o restytucji Pałacu Saskiego w Warszawie. Sygnowany przez prezydenta tekst opublikowano w niedzielę na Twitterze Kancelarii Prezydenta.

Do decyzji prezydenta odniósł się w poniedziałek na antenie TVP Info wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

Zapytany, kiedy rozpoczną się prace i realna budowa pałacu zapowiedział: "Będziemy robili to sprawnie". - Zdradzę tajemnicę poliszynela, że od pewnego czasu spotyka się grupa osób - taka komisja złożona z przedstawicieli prezydenta, różnych resortów rządowych, wojewody - i przygotowujemy ten projekt - powiedział. Wskazał, że z ramienia MKiDN zajmuje się tym zagadnieniem wiceminister Jarosław Sellin.

Gliński podkreślił, że przygotowania toczą się już od pewnego czasu. - Pan prezydent, pan marszałek Karczewski to są takie osoby, które od dawna podchwyciły oddolną inicjatywę, ponieważ jest komitet, który powstał już jakiś czas temu, działający na rzecz odbudowy Pałacu Saskiego - wyjaśnił.

Dodał, że "to jest chyba naturalne". - Warszawa potrzebuje zamknięcia placu Piłsudskiego m.in. dlatego, że tak mniej więcej ten plac wyglądał. Tam były różne historyczne zmiany - zaznaczył.

Gliński zapowiedział też, że pałac "na pewno będzie odbudowany w sposób właściwy", bo musi być odbudowany zgodnie ze starymi projektami i według starych receptur. - To nie może być dykta i styropian. Zapewniam, że to będzie piękny budynek, który spowoduje, że Warszawa będzie jeszcze piękniejsza - dodał.

Prezydent Andrzej Duda zadeklarował - po konsultacji z Komitetem Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej - objęcie opieką planu odbudowy Pałacu Saskiego jako "trwałego pomnika niepodległości, symbolu ciągłości państwowej oraz przywiązania obywateli do rodzimej kultury i dziedzictwa, które stanowią dobro wspólne całego narodu".

Pałac wybudował w 1661 r. poeta Jan Andrzej Morsztyn w miejscu, gdzie przebiegały umocnienia obronne, tzw. Wały Zygmuntowskie. Jan Andrzej Morsztyn uzyskał zgodę od króla Jana Kazimierza na ich zepchnięcie i posadowienie w tym miejscu swojego pałacu.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie