×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Oddano do użytku obwodnicę Kędzierzyna-Koźla

  • Autor: PAP
  • 08 lis 2022 12:24
Oddano do użytku obwodnicę Kędzierzyna-Koźla
Oddano do użytku obwodnicę Kędzierzyna-Koźla, fot. shutterstock

W poniedziałek oddano do użytku obwodnicę Kędzierzyna-Koźla. Mierząca blisko 15 kilometrów trasa pozwoli m.in. na lepsze skomunikowanie miasta z autostradą A4. Jak poinformowała GDDKiA, koszt budowy obwodnicy to ponad 272 mln złotych.

REKLAMA

W poniedziałek uroczyście otwarto obwodnicę Kędzierzyna-Koźla. Koszt rozpoczętej dwa lata temu budowy to ponad 272 mln złotych, z czego blisko 208 milionów stanowi dotacja ze środków Unii Europejskiej.

Jak powiedział obecny na uroczystości minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, oddana do użytku kierowców nowa trasa jest kolejnym etapem realizowanego przez rząd Prawa i Sprawiedliwości szerokiego programu tworzenia lepszej sieci komunikacyjnej, z której korzystać będą kierowcy jeżdżący po całym kraju. Jak podkreślił minister, nowa obwodnica Kędzierzyna-Koźla w doskonały sposób uzupełnia system drogowy tej części Górnego Śląska.

"Wierzcie mi, każda inwestycja jest ważna. (...) Przed rokiem mogliśmy cieszyć się nową obwodnicą Niemodlina, dzięki której mieszkańcy tego miasta mają szansę na normalne, bezpieczne funkcjonowanie, a ruch samochodowy został skierowany na bezpieczną trasę. (...) W 2018 roku, gdy podpisywano umowę na realizację tej inwestycji (obwodnica K-K - red), wielu w to nie wierzyło. My dotrzymujemy słowa i tak jak na Opolszczyźnie, realizujemy inwestycje oczekiwane przez mieszkańców w wielu miejscach Polski" - powiedział minister Adamczyk.

Jako przykład dbałości o rozwój polskich dróg minister podał rządowe programy budowy stu obwodnic, Fundusz Rozwoju Dróg (dawniej Fundusz Dróg Samorządowych), oraz Program Budowy Dróg Krajowych. "Polska zasługuje na impuls w postaci sieci komunikacji samochodowej i kolejowej" - powiedział minister.

Otwarta w poniedziałek obwodnica Kędzierzyna-Koźla mierzy blisko 15 kilometrów długości i obejmuje 18 obiektów inżynieryjnych. Trasa rozpoczyna się na drodze krajowej nr 40, a następnie omijając Sławięcice i Ujazd, ponownie włącza się do DK40 już na terenie województwa śląskiego. Według założeń projektantów, obwodnica ma z jednej strony poprawić połączenie miasta z autostradą A4, a z drugiej wyprowadzić ciężki transport, w tym ładunki niebezpiecznych substancji wytwarzanych i używanych przez miejscowe zakłady chemiczne, poza tereny zamieszkałe. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie