×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Odkryj Barbakan i mury Starej Warszawy

  • Autor: Muzeum Warszawy
  • 10 cze 2014 12:34
Odkryj Barbakan i mury Starej Warszawy
fot. Fotolia

Muzeum Warszawy jest organizatorem wystawy prezentującej losy warszawskiego Barbakanu i murów obronnych – integralnych elementów Starego Miasta, obiektów zrekonstruowanych w XX wieku.

REKLAMA

Powstawały one etapami między XIV a XVI wiekiem jako elementy systemu obronnego, jednak już w połowie XVIII wieku przestały pełnić funkcje militarne. Szła za tym ich częściowa rozbiórka lub wchłanianie przez nowszą zabudowę rozwijającego się miasta. Ten stan to punkt wyjścia dla narracji ekspozycji, której przewodnim tematem jest „odkrycie” staromiejskich murów w drugiej połowie XIX wieku. Zaczynają one wówczas ponownie funkcjonować w świadomości mieszkańców Warszawy – jednak w odmiennym kontekście niż ich pierwotna funkcja – jako cenny zabytek średniowiecznej przeszłości stolicy.

W okresie międzywojennym możliwe staje się częściowe odsłonięcie murów zachowanych pod miejską zabudową. Zniszczenie tkanki Starego Miasta w wyniku działań wojennych powoduje, że możliwe jest zwiększenie skali rozpoczętych prac. Powojenna decyzja o odbudowie historycznego centrum Warszawy rozpoczyna rekonstrukcję staromiejskiej zabudowy wraz Barbakanem i systemem murów obronnych. Efekt tych działań zostaje doceniony na forum międzynarodowym przez wpisanie całego Starego Miasta na listę Pomników Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO w 1980 roku.

Umieszczone na wystawie archiwalne fotografie i rysunki architektoniczne stanowią dokumentację procesu renowacji i rekonstrukcji zabytku. Przekaz ten uzupełniają makiety z lat 1954-1955 i 2006. Przedstawiają one odtworzenie prawdopodobnej formy historycznych elementów systemu obwarowań. Całość zamykają kroniki filmowe, w charakterystyczny dla swego czasu sposób relacjonujące odbudowę Barbakanu i murów miejskich.

Ekspozycja „Barbakan i mury Starej Warszawy. Losy zabytku” będzie można zobaczyć do 31/10/2014 na warszawskim Barbakanie.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie