Odkrywamy architekturę Centrum Kultury ZamekPAP - 12-07-2016 09:21


Siedzibą poznańskiego Centrum Kultury Zamek jest ponadstuletnia dawna rezydencja niemieckiego cesarza Wilhelma II. To zabytkowy budynek z 11 balkonami. Instytucja organizuje w czasie wakacji balkonowe warsztaty, wystawę o balkonach, która ma być  ma być próbą edukacji architektonicznej, a także pokazy i spektakle.

Do końca sierpnia zaplanowano kilkadziesiąt wydarzeń dla dorosłych, dzieci i dla całych rodzin. "Balkonowe wakacje" w CK Zamek oficjalnie rozpocznie wtorkowa wystawa pt. "Na balkonie".

Siedzibą CK Zamek jest ponadstuletnia dawna rezydencja niemieckiego cesarza Wilhelma II. Obiekt w centrum miasta wzniesiono na wzór średniowiecznych zamków.

"My wciąż odkrywamy architekturę i przestrzeń zamku, jesteśmy ciągle tym obiektem zafascynowani. Z naszym projektem balkonowym działamy pomiędzy przestrzenią miasta a zajmowanym przez nas obiektem. Mamy do wykorzystania 11 balkonów - to kilkaset metrów kwadratowych często niewykorzystanej, nieznanej i nieodwiedzanej powierzchni" - powiedziała dyrektor Centrum Kultury Zamek Anna Hryniewiecka.

Według kuratora wystawy "Na balkonie" Jakuba Głaza, balkon to często niedoceniana, a wielofunkcyjna, przestrzeń niemal każdego miejskiego mieszkania - może służyć jako ogród, skład rupieci, palarnia czy miejsce suszenia prania.

"Ta wystawa ma być próbą edukacji architektonicznej, zwróceniem uwagi na balkony, które mijamy podczas codziennych wędrówek. Chcemy zastanowić się, co znaczą one dla nas, dla budynków i dla miasta. Sprawdzimy też, jak korzystają z nich Polacy, bo sposób wykorzystania balkonów mógłby zadziwić architektów" - powiedział Jakub Głaz.

Jak dodał, odwiedzający wystawę dowiedzą się, jak są zrobione balkony i czy są bezpieczne, jakie kształty przybierają lub przybierały w przeszłości, oraz jak Polak ratuje się w sytuacji, gdy mieszka w mieszkaniu bez balkonu. "CK Zamek ma świetne balkony, to był jeden z pretekstów do zorganizowania wystawy właśnie tutaj" - powiedział Głaz.

Wystawa będzie czynna do końca sierpnia.