Odnowiona kamienica to doskonałe miejsce na biuroPropertyDesign.pl - 11-05-2017 14:05


Zrewitalizowane kamienice to nie tylko kameralne, nowoczesne powierzchnie biurowe. Pod odnowionymi fasadami często kryją się ciekawe historie - mówi Agnieszka Ilińska, Konsultant w Dziale Badań Rynku Knight Frank. Eksperci przewidują, że najemcy coraz chętniej będą sięgać po takie obiekty, by urządzać w nich biura.

Oprócz analizy rynku biurowego w Warszawie w I kw. 2017 roku, eksperci z Działu Badań Rynku Knight Frank przyjrzeli się również rewitalizacjom warszawskich kamienic, aranżowanych po remoncie na cele komercyjne.

- Zrewitalizowane kamienice to nie tylko kameralne, nowoczesne powierzchnie biurowe. Pod odnowionymi fasadami często kryją się ciekawe historie sięgające czasów, o których pamiętać mogą jedynie nasi dziadkowie. Przykładowo przy Smolnej 40 Adam Branicki ukrywał poszukiwanych przez gestapo; w biurowcu Plac Małachowskiego mieściło się żeńskie gimnazjum tzw. „szare mundurki”, a pod starym skrzydłem budynku do tej pory znajduje się bunkier atomowy. W kamienicy przy Jaworzyńskiej tworzyła Maria Dąbrowska, zaś przy Poznańskiej 37 powstało wiele wierszy Mirona Białoszewskiego. Europejski natomiast, otwarty w 1857 roku jako Hotel d’Europe, był jednym z najbardziej luksusowych hoteli w Polsce – mówi Agnieszka Ilińska, Konsultant w Dziale Badań Rynku Knight Frank. 

- „Warszawski rynek biurowy rozwija się w ostatnich latach niezwykle dynamicznie, ale jednocześnie oferta deweloperów staje się coraz bardziej zróżnicowana i dostosowana do indywidualnych preferencji najemców. Ten trend obserwujemy zwłaszcza w centrum miasta, gdzie obok wielkoskalowych inwestycji wieżowych realizowane są liczne projekty butikowe, ale tempa nabiera również rewitalizacja zabytkowych kamienic. Spośród zrealizowanych dotychczas projektów jedynie 2% stołecznych zasobów biurowych to powierzchnia oferowana w zrewitalizowanych kamienicach. Jednakże, kolejne inwestycje które łączą nowoczesne wnętrza biurowe z ciekawą historią i wyszukaną architekturą są w trakcie realizacji, a z biegiem lat oferta powierzchni biurowej będzie coraz bardziej zdywersyfikowana – mówi Elżbieta Czerpak, Dyrektor Działu Badań Rynku Knight Frank