×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Odnowiono dach na zabytkowym meczecie w Bohonikach

  • Autor: PAP
  • Opublikowano: 03 lip 2018 12:44
fot. pixabay.com

Muzułmańska Gmina Wyznaniowa w Bohonikach odnowiła dach na zabytkowym XIX-wiecznym drewnianym meczecie w tej miejscowości. Sosnowe, gontowe pokrycie dachu wymieniono na gont modrzewiowy.

REKLAMA

Meczet w Bohonikach jest jednym z najstarszych meczetów w Polsce. Nosi tytuł Pomnika Historii. Jest jedną z dwóch drewnianych zabytkowych świątyni muzułmańskich w Polsce. Drugi meczet znajduje się również w Podlaskiem, w Kruszynianach.

Meczet jest otwarty, odbywają się tu modlitwy, miejsce chętnie zwiedzają turyści, którzy dzięki temu mogą poznać historię żyjących na tym terenie Tatarów - powiedział PAP we wtorek przewodniczący Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej w Bohonikach Maciej Szczęsnowicz.

Dodał, że raz na jakiś czas potrzebna jest konserwacja poszczególnych części drewnianego budynku. Od ubiegłego roku gmina starała się pozyskać środki na wymianę zniszczonego dachu. "Mają na to wpływ przede wszystkim warunki atmosferyczne, gont nie jest pokryciem stałym, wygina się od słońca" - powiedział Szczęsnowicz. Dlatego - jak dodał - odnowienie dachu było tak ważne.

Środki na ten cel gmina pozyskała w tym roku z Lokalnej Grupy Działania "Szlak Tatarski". W sumie wymiana dachu kosztowała ponad 85 tys. zł. Szczęsnowicz powiedział, że zdecydowano się też zmienić gont z sosnowego na modrzewiowy, który jest bardziej wytrzymały. Dodał, że nowy dach już jest, trzeba go tylko jeszcze zakonserwować. Ma się to odbyć przy ładniejszej pogodzie (w Podlaskiem od poniedziałku pada deszcz - PAP).

W planach gminy na kolejne lata jest m.in. odnowienie drewnianej elewacji meczetu, a także ogrodzenia wokół zabytkowego mizaru znajdującego się w sąsiedztwie meczetu.

Historia osadnictwa tatarskiego na ziemiach dawnej Rzeczpospolitej ma ponad 600 lat. Jako datę dobrowolnego osadnictwa tatarskiego w Wielkim Księstwie Litewskim i Rzeczypospolitej Jan Długosz podaje rok 1397. Na ziemie polskie Tatarzy przynieśli ze sobą islam. W XVI-XVII wieku zatracili jednak swój język i wiele obyczajów, nazwiska rodowe uległy spolszczeniu.

Przez kilkaset lat, do II wojny światowej, uczestniczyli we wszystkich ważniejszych wystąpieniach zbrojnych. Brali udział w bitwach pod Grunwaldem, Kircholmem, Wiedniem i Maciejowicami. Jeszcze w kampanii wrześniowej 1939 roku, w 13. Pułku Ułanów Litewskich był szwadron tatarski.

Ilu jest obecnie Tatarów w Polsce, dokładnie nie wiadomo. Według ostatniego spisu powszechnego pochodzenie tatarskie zadeklarowało ok. 2 tys. osób. Dwie najważniejsze organizacje działające w środowisku tatarskim to Muzułmański Związek Religijny w RP oraz Związek Tatarów RP.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie