REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Odnowiono elewację warszawskiego budynku projektu Bohdana Pniewskiego

  • Autor: UM Warszawa
  • 15 wrz 2022 16:45
Odnowiono elewację warszawskiego budynku projektu Bohdana Pniewskiego
Odnowiono elewację warszawskiego budynku projektu Bohdana Pniewskiego, fot. shutterstock

Zakończył się remont północnej, szczytowej elewacji budynku przy ul. Boya-Żeleńskiego 4 w Warszawie, zaprojektowanego przez wybitnego architekta Bohdana Pniewskiego.

REKLAMA

W trakcie prac ekipa remontowa usunęła zanieczyszczenia miejskie, uzupełniła ubytki i zaimpregnowała płyty z piaskowca i czarnego kwarcytu, które pokrywają większą część elewacji. Specjaliści przeprowadzili także konserwację tynków szlachetnych z dodatkiem miki pokrywających ściany na dwóch ostatnich kondygnacjach budynku.

Największym problemem technicznym okazał się sposób w jakim przed laty przymocowano do elewacji budynku poszczególne płyty piaskowca. Część z nich przytwierdzono jedynie zaprawą klejową, a część kotwami, które skorodowały. Konserwator podjął decyzję o ich usunięciu, wzmocnieniu struktury ściany i zastosowaniu nowych mocowań, także z kotew.

Po zakończeniu prac można podziwiać, ukryty wcześniej pod warstwą zanieczyszczeń, detal architektoniczny elewacji. Pasy czarnego kwarcytu wprowadzają geometryczny podział ściany, a zaokrąglone narożniki elewacji zwieńczone są odlewami w kształcie szyszki.

Wspólnota mieszkaniowa planuje przeprowadzenie konserwacji wszystkich elewacji budynku, jednak ze względu na bardzo wysokie koszty robót prace podzielono na etapy. W tym roku m.st. Warszawa wsparło ten remont kwotą 109 000 zł.

Dzięki kolejnej dotacji miasta rozpoczął się już kolejny etap prac, tym razem elewacji zachodniej, od strony skweru Mieczysława Fogga.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie