REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Odnowiony plac nową atrakcją Gorzowa Wlkp.

  • Autor: PAP
  • 22 lut 2018 13:55
fot. shutterstock

Udostępniono mieszkańcom plac Nieznanego Żołnierza w Gorzowie Wlkp., nazywany przez mieszkańców „Kwadratem”. Na poprawę estetyki i funkcjonalności tego miejsca miasto wydało prawie 6 mln zł.

REKLAMA

"Odnowiony plac stał się nie tylko miejscem atrakcyjnym do spędzania wolnego czasu, ale prawdziwą ozdobą tej części miasta. Jest także miejscem na plenerowe wydarzenia kulturalne i posiada plac zabaw dostosowany do dzieci w różnym wieku" - powiedziała dyr. Wydziału Promocji i Informacji Urzędu Miasta Gorzowa Wlkp. Marta Liberkowska.

Rewitalizacja objęła przebudowę alejek i remont zabytkowej toalety. Plac został wyposażony w nowe oświetlenie, 12 stacjonarnych stolików z grami planszowymi oraz 175 ławek. Znalazło się tam także wiele innych elementów tzw. małej architektury.

Pierwotnie prace na "Kwadracie" miały zakończyć się do 10 listopada zeszłego roku. Wykonawca napotkał jednak kilka "niespodzianek", które nie pozwoliły na dochowanie tego terminu.

Jedną z nich był poniemiecki schron przeciwlotniczy, na który robotnicy natknęli się podczas prac ziemnych. Była też przerwa w pracach po znalezieniu szczątków ludzkich, prawdopodobnie żołnierza.

"W schronie zostało wykonane oświetlenie, wentylacja oraz izolacja. Do schronu prowadzą dwa wejścia - zamykane i wyposażone w drabiny zejściowe. Schron na razie nie będzie dostępny. Wciąż trwają rozmowy nt. koncepcji i planów wykorzystania tego obiektu w celach turystycznych" - powiedziała PAP Liberkowska.

Rewitalizację "Kwadratu" przeprowadziła firma z Międzyrzecza, która wcześniej realizowała zadania m.in. dla Parku Narodowego "Ujście Warty", Drawieńskiego Parku Narodowego czy gminy Świebodzin.

Inwestycja znalazła się w gminnym programie rewitalizacji, dzięki czemu w dużym stopniu została sfinansowana z unijnych pieniędzy ujętych w Zintegrowanych Inwestycjach Terytorialnych dla Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Gorzowa Wlkp.

"Kwadrat" to miejsce znane wszystkim gorzowianom, znajdujące się na obszarze Nowego Miasta - części Gorzowa, w której dominuje zabytkowa zabudowa z XIX i XX wieku. Cały układ urbanistyczny jest wpisany do rejestru zabytków.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie