×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Odrestaurowana Kaplica Polska w bazylice św. Antoniego w Padwie czeka na ważną uroczystość

  • Autor: PAP
  • 10 gru 2018 11:08
Odrestaurowana Kaplica Polska w bazylice św. Antoniego w Padwie czeka na ważną uroczystość
fot. unsplash

W bazylice świętego Antoniego w Padwie odbędzie się w poniedziałek poświęcenie odrestaurowanej Kaplicy Polskiej pod wezwaniem św. Stanisława. Liczne polskie pamiątki przypominają o tym, że miasto to było zawsze celem podróży naukowych i religijnych z Polski.

REKLAMA

W uroczystości poświęcenia kaplicy uczestniczyć będą przedstawiciele włoskiej Polonii, obecny będzie podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Paweł Lewandowski.

Padwa zajmuje od stuleci szczególne miejsce w polskiej historii we Włoszech. Na tamtejszym uniwersytecie, założonym w 1222 roku, studiowało wielu Polaków, więcej niż na innych uczelniach w Italii. Studia w Padwie wyróżniały się od początku bardzo wysokim poziomem filozofii, medycyny, matematyki, astronomii i prawa, a poza tym były bezpłatne. Przypomniał o tym historyk Witold Zahorski w książce "Polak we Włoszech". Jak zauważył, Polacy byli nie tylko studentami w Padwie, ale również rektorami, profesorami i zwierzchnikami wydziałów. W Padwie studiowali m.in. Mikołaj Kopernik i Jan Kochanowski.

Od końca XVI wieku przy uniwersytecie działało polskie bractwo.

Liczne pamiątki tej wielowiekowej polskie obecności znajdują się w murach uczelni, a także w Kaplicy Polskiej w bazylice świętego Antoniego, znajdującej się za głównym ołtarzem.

Kaplica została ozdobiona freskami pod koniec XIX wieku przez Tadeusza Popiela, ucznia Jana Matejki. Dekoracje te powstały w czasie renowacji wnętrza bazyliki dzięki zaangażowaniu ojca Jana Warchała, penitencjariusza polskiego w bazylice i architekta Camillo Boito, syna hrabiny Józefiny Radolińskiej i włoskiego malarza Silvestro Boito.

W ołtarzu znajduje się wizerunek świętego Stanisława namalowany przez Popiela na płótnie. Na malowidłach widnieją wizerunki Matki Bożej Częstochowskiej i Ostrobramskiej w otoczeniu aniołów oraz świętych i błogosławionych związanych z historią Polski. Artysta namalował św. Kingę, św. Kazimierza, św. Wojciecha, św. Jana Kantego, św. Jadwigę Śląską. Ponadto widnieje tam herb Polski, Litwy i Rusi, a także postacie św. Jozafata Kuncewicza, św. Jana z Dukli, św. Stanisława Kostki i św. Jacka Odrowąża.

Na błękitnym sklepieniu z gwiazdami znajduje się herb Rzeczypospolitej, a także oraz herby polskich miast i regionów.

Jest też m.in. popiersie króla Jana III Sobieskiego. Jedna z tablic dedykowana jest księdzu Ignacemu Skorupce, kapelanowi Wojska Polskiego, który zginął pod Ossowem podczas Bitwy Warszawskiej 14 sierpnia 1920 roku. Jest również tablica z 1946 roku przypominająca walki II Korpusu Polskiego we Włoszech. Umieścili ją żołnierze 6. Lwowskiej Brygady Piechoty.

Od 2017 roku w kaplicy prowadzone były przez krakowskie Muzeum Narodowe prace konserwatorskie i dokumentacyjno-badawcze. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w komunikacie przekazanym PAP poinformowało, że na konserwację malowideł ściennych Tadeusza Popiela przekazało 320 tys. zł. Wykonawcą prac była konserwator dzieł sztuki Elżbieta Barbara Lenart.

Podczas poniedziałkowych uroczystości wiceminister Lewandowski odznaczy ojca Sylwestra Bartoszewskiego, penitencjariusza polskiego przy bazylice Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.​

Podobał się artykuł? Podziel się!