REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Odrestaurowana kolejka na Górę Parkową w Krynicy-Zdroju już działa

  • Autor: PAP
  • 21 maj 2022 15:17
Odrestaurowana kolejka na Górę Parkową w Krynicy-Zdroju już działa
Historyczny wymiar kolei na Górę Parkową był powodem, by przeprowadzić modernizację ośrodka i zaprezentować na nowo to niesamowite miejsce wszystkim turystom odwiedzającym Krynicę-Zdrój. Fot. www.facebook.com/PKLGoraParkowa.

Po trwającej dwa lata modernizacji otwarto dla turystów ośrodek Polskich Kolei Linowych na Górze Parkowej w Krynicy-Zdroju. Wnętrza restauracji, zlokalizowanej w stacji górnej kolejki, zyskały nowy wygląd eleganckiego stylu art deco.

REKLAMA

  • Zarówno wygląd samej kolejki, jak i jej stacji, nawiązują do stylu historycznego art deco, w którym pierwotnie zaprojektowano kolejkę, liczącą 85 lat. 
  • Wszystkie obiekty, zarówno w stacji dolnej i górnej, jak również same wagony kolei zostały odrestaurowane pod czujnym okiem konserwatora zabytków, tak by zachować klimat i styl dwudziestolecia międzywojennego . 
  • Powstała w 1937 r. kolej linowo – terenowa prowadząca na Górę Parkową jest pierwszym tego typu urządzeniem w Polsce. Kolejna taka kolej powstała na Gubałówce w Zakopanem w 1939 r.

- To historyczna chwila i pierwszy wspólny przejazd odrestaurowanym wagonem kolei linowo-terenowej na Górę Parkową. Przygotowaliśmy wiele atrakcji dla wszystkich odwiedzających nasz ośrodek i w trakcie całego weekendu chcemy je zaprezentować turystom oraz opowiedzieć o zrealizowanej modernizacji, a także o tym, dlaczego Góra Parkowa olśniewa historią” – powiedział podczas pierwszego dnia otwarcia Daniel Pitrus, prezes zarządu PKL. 

Stacja zachwyca stylem retro 

Na turystów, którzy w ten weekend wybiorą się na Górę Parkową, czeka wiele atrakcji; mogą na przykład skosztować przygotowanych specjalnie na tę okazję potraw z lat 30. ubiegłego wieku. Podczas uroczystego otwarcia w sobotę na gości, którzy jako pierwsi dotarli na legendarną górę w Krynicy–Zdroju, czekał jubileuszowy tort.

Wnętrza restauracji, zlokalizowanej w stacji górnej kolejki, zyskały nowy wygląd eleganckiego stylu art deco.

- Wzniesienie jeszcze bardziej zachwyca stylem retro i przenosi w sentymentalną podróż, zwłaszcza, że na Górze Parkowej spotkać można damy oraz szykownych panów w modnej stylizacji retro, którzy chętnie opowiadają o historii tego niezwykłego miejsca i zrealizowanej modernizacji – mówiła rzeczniczka PKL Marta Grzywa. 

Historyczny wymiar kolei na Górę Parkową 

Na weekend otwarcia zaplanowano także występów znakomitych artystów, którzy prezentują utwory z repertuaru Jana Kiepury i Marty Eggerth – artystów związanych z Krynicą-Zdrojem.

- Historyczny wymiar kolei na Górę Parkową był powodem, by przeprowadzić modernizację ośrodka i zaprezentować na nowo to niesamowite miejsce wszystkim turystom odwiedzającym Krynicę-Zdrój. Wszystkie obiekty, zarówno w stacji dolnej i górnej, jak również same wagony kolei zostały odrestaurowane pod czujnym okiem konserwatora zabytków, tak by zachować klimat i styl dwudziestolecia międzywojennego – zapewniał dyrektor marketingu PKL Andrzej Moskal.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie