REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Odrestaurowana zostanie przydrożna kapliczka w Bachowicach

  • Autor: PAP
  • 29 kwi 2021 15:36
Odrestaurowana zostanie przydrożna kapliczka w Bachowicach
Odrestaurowana zostanie przydrożna kapliczka w Bachowicach, fot. shutterstock

10 tys. zł dofinansowania na kompleksową renowację kapliczki słupowej z żeliwnym krzyżem w Bachowicach otrzymała leżąca nieopodal Wadowic gmina Spytkowice. Pieniądze pochodzą z konkursu samorządu województwa „Kapliczki Małopolski 2021” – podała gmina.

REKLAMA

Kapliczka, która zostanie wkrótce odrestaurowana, jest jednym z najstarszych zabytków sakralnych w Bachowice. Widnieje na niej inskrypcja: "Na chwałę Bogu Fundatorowie Wojciech i Rozalia Szewczykowie Rok 1882".

"Domniemywać można więc, że kapliczka powstała ponad 100 lat temu, co jeszcze bardziej podkreśla jej wartość historyczną związaną z regionem. Jak twierdzą mieszkańcy wsi, kapliczka stała się dla nich świadectwem nie tylko pobożności, ale i historii, gdyż nierozerwalnie wiąże się z życiem ludzi, będąc świadectwem niezwykłych wydarzeń, nie tylko jej fundatorów, ale całej społeczności sołectwa Bachowice i gminy Spytkowice" - zakomunikował spytkowicki samorząd.

Kapliczka jest w bardzo złym stanie technicznym. Główną przyczyną jej degradacji jest osuwający się grunt. "Ze względu na wyraźne niebezpieczeństwo zawalenia się konstrukcji (…) niezbędne jest wykonanie nowej ławy fundamentowej w miejscu umożliwiającym bezpieczną ekspozycję zabytku. Konserwacji wymagają wszystkie elementy kamienne, jak i sam krzyż" - podała gmina.

Na konkurs "Kapliczki Małopolski" samorząd województwa przeznaczył 550 tys. zł. 52 zabytkowe obiekty odzyskają swój dawny blask.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie