REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Odrzucono apel wielkopolskich radnych ws. budowy Muzeum Powstania Wielkopolskiego

  • Autor: PAP
  • 21 gru 2021 10:11
Odrzucono apel wielkopolskich radnych ws. budowy Muzeum Powstania Wielkopolskiego
Projekt Muzeum Powstania Wielkopolskiego, WXCA, fot. mat. pras.

Radni sejmiku odrzucili na poniedziałkowej sesji apel wielkopolskich radnych PiS do władz Poznania ws. budowy Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Zdaniem marszałka województwa tego rodzaju apel byłby przedwczesny.

REKLAMA

Poddany pod głosowanie projekt uchwały wielkopolskich radnych PiS dotyczył apelu do władz Poznania o pilne rozpoczęcie budowy Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Za jego przyjęciem głosowało 10 radnych, przeciw było 24, jedna osoba wstrzymała się od oddania głosu.

W apelu przypomniano, że pod koniec listopada prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o ustanowieniu Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego w rocznicę wybuchu insurekcji.

"Wieloletnie starania tysięcy Wielkopolan, by zryw powstańczy naszych przodków zyskał właściwe miejsce w zbiorowej pamięci wszystkich Polaków ziściły się. Ten fakt zachęca nas do zaapelowania, by władze stołecznego miasta Poznania, stolicy naszego województwa, wykonały następny krok i niezwłocznie rozpoczęły budowę" - podkreślono w apelu.

Na razie nie wiadomo, kiedy budowa ruszy. Po tym, jak w listopadzie minister kultury i dziedzictwa narodowego, wicepremier Piotr Gliński zadeklarował gotowość państwowego wsparcia inwestycji, władze Poznania przyznały, że nie są w stanie zabezpieczyć drugiej części pieniędzy potrzebnych na budowę. Według obecnych kalkulacji, mogłoby to być ok. 150 mln - połowa potrzebnej kwoty. Władze Poznania chcą zabiegać o wyższą dotację z budżetu centralnego.

Autor apelu, radny PiS Zbigniew Czerwiński podkreślił w trakcie sesji, że "trzeba postawić kropkę nad i - budujemy nowe Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. Po tylu latach starań wreszcie mamy tę sytuację, że mamy lokalizację, w bardzo dobrym miejscu i historycznie ważnym, mamy pozwolenie na budowę i najwyższa pora wziąć się do pracy, by czyn zbrojny naszych przodków znalazł właściwe miejsce i by była to instytucja, która będzie popularyzowała ideę Powstania Wielkopolskiego wśród naszych potomków" - mówił.

Czerwiński przypomniał, że na inwestycje potrzebne jest ok. 300 mln zł. "150 mln zł oferuje rząd RP - i mówiąc krótko i po męsku: 150 mln zł muszą zebrać wielkopolskie samorządy, mieszkańcy naszego regionu, by wykorzystać tę wyjątkową koniunkturę. 27 grudnia (rocznica wybuchu powstania wielkopolskiego - PAP) po raz pierwszy obchodzimy święto państwowe, święto ogólnopolskie - mam nadzieję, że jak nasi przodkowie staniemy do apelu i błyskawicznie zorganizujemy się i to muzeum w rzeczywiście w szybkim tempie powstanie" - mówił.

Marszałek województwa wielkopolskiego, Marek Woźniak, odnosząc się w trakcie poniedziałkowej sesji do kwestii ewentualnej rezerwy środków na budowę Muzeum Powstania Wielkopolskiego - zarówno w kontekście apelu, jak i poprawki do przyszłorocznego budżetu zgłoszonej przez radnych PiS - zaznaczył, że "nie chcemy wyprzedzać faktów".

"Rozmawiałem dziś z prezydentem Jackiem Jaśkowiakiem; potwierdzał, że miasto jest w fazie negocjacji z ministerstwem kultury na temat wysokości dofinansowania - na dzisiaj na stole jest 50 proc. potrzebnej sumy" - mówił. Dodał, że na obecnie kwestia wysokości dofinansowania "nie jest przesądzona".

"W związku z tym wychodzenie z naszej strony z ofertą konkretnych kwot - to jest całkowicie gra w ciemno. Wydaje mi się, że nie jest to wskazane, żebyśmy dzisiaj deklarowali, wywołując taką sytuację pewnej presji na władze miasta; na prezydenta i radę miasta. Ja jestem zwolennikiem bardzo dużej wzajemnej autonomii samorządów. Możemy być partnerami, możemy być współorganizatorami czegoś, jeśli się dobrowolnie w tej sprawie porozumiemy, ale nie powinniśmy zajmować stanowiska pouczającego, czy też upominającego, lub +mobilizującego+ inny samorząd w takim trybie i nawet z oferowaniem środków finansowych na ten cel - dla mnie to jest nieeleganckie, niegrzeczne" - mówił.

Według marszałka, z takim apelem mógłby wystąpić do prezydenta Poznania klub PiS w radzie miasta. Wówczas - jak wskazał - mieliby do tego prawo, bo to obszar ich kompetencji.

Marszałek zapewnił jednak, że "jeśli się samorząd miasta do nas zwróci z takim apelem, to oczywiście będziemy otwarci i oczywiście w takich sprawach, jak powstanie wielkopolskie zawsze można na samorząd województwa liczyć - to przecież oczywiste i wynika z naszych wieloletnich, wielokrotnie powtarzanych deklaracji. Natomiast nie w tym trybie i w tej formie" - wskazał.

Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 powstanie na działce przy ul. Północnej i Księcia Józefa, u stóp Wzgórza Św. Wojciecha w Poznaniu. Wydane zostało pozwolenie na budowę, trwają prace nad scenariuszem wystawy stałej i dopinanie budżetu inwestycji. Pierwsi zwiedzający powinni odwiedzić nową placówkę pod koniec 2025 roku.

W Poznaniu trwają przygotowania do tegorocznego, obchodzonego 27 grudnia po raz pierwszy, święta państwowego - Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie