REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

Odsłonięto fasadę kamienicy z Muzeum Farmacji w Łodzi

  • Autor: UM Łódź
  • 16 lis 2021 15:13
Odsłonięto fasadę kamienicy z Muzeum Farmacji w Łodzi
Odsłonięto fasadę kamienicy z Muzeum Farmacji w Łodzi, fot. UMŁ

Zdjęto rusztowania i odsłonięto fasadę dziewiętnastowiecznej kamienicy Bogusława Zimmermana, w której mieści się Muzeum Farmacji i najstarsza w Łodzi apteka. To znak, że kończy się pierwszy etap jej remontu.

REKLAMA

- Przed nami ostatnia prosta. W tym tygodniu rozpoczęliśmy demontaż rusztowań na elewacji frontowej. Ponadto trwają prace przy renowacji stolarki okiennej i izolacji fundamentów oraz roboty wykończeniowe w prześwicie bramowym oraz piwnicach - mówi Mariusz Kociołek, przedstawiciel wykonawcy.

Przy pl. Wolności 2 powstanie nowe miejsce na kulturalnej mapie Łodzi. W odnowionej przestrzeni organizowane będą tematyczne wystawy, warsztaty i seminaria. Po zakończeniu inwestycji łodzianie i turyści zyskają także reprezentacyjne wejście z placu Wolności na odnowiony Pasaż Róży.

Kamienica pełna detali

Fasada kamienicy Zimmermanna jest siedmioosiowa, trójkondygnacyjna. Parter jest boniowany, nad bramą widać kompozycję sztukatorską składającą się z niskiego podium, na skrajach znajdują się kwietne wazony, a pośrodku muszla z maską kobiety. Elewację kamienicy zdobią motywy roślinne, liście akantu, rozety oraz stylizowana tablica, na której widnieje data „1893". Zwieńczenia balkonów zdobią detale przedstawiające głowy lwów.

Zmiany na placu Wolności

- Ta inwestycja to początek zmian na pl. Wolności. Przed nami jego przebudowa. Obecnie trwa procedura wyboru wykonawcy. Początek prac planowany jest na I kw. przyszłego roku. Plac Wolności diametralnie się zmieni, stanie się przestrzenią publiczną na miarę XXI wieku. - dodaje Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie