×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Ogłoszono konkurs na projekt jubileuszowego budynku Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie

  • Autor: PAP
  • Opublikowano: 23 lut 2022 12:18
Ogłoszono konkurs na projekt jubileuszowego budynku Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie
Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie będzie mieć jubileuszowy budynek. Ogłoszono konkurs. fot. Shutterstock

Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie będzie mieć jubileuszowy budynek. Uczelnia ogłosiła właśnie konkurs na koncepcję obiektu, który ma łączyć historię z nowoczesnością.

REKLAMA

  • Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, który za trzy lata skończy 100 lat, będzie miał nowy, jubileuszowy budynek dydaktyczno-konferencyjny.
  • Władze uczelni liczą, że obiekt będzie gotowy za dwa, trzy lata.
  • Uczelnia ogłosiła konkurs na koncepcję obiektu. Współorganizatorem konkursu jest krakowski oddział SARP.
  • Szacunkowy, wstępny koszt realizacji inwestycji to ok. 120 mln zł.

"Chcemy, żeby nowy budynek był ważną częścią tkanki miejskiej, wpisywał się w krajobraz miejski, żeby podnosił walory tego miasta, by był dobitnym znakiem tego, że Kraków dynamicznie, ale w sposób racjonalny, dobrze określony i estetycznie wartościowo się rozwija. (…) To ma być perełka na mapie uczelni krakowskich. Nowoczesny, ekologiczny, a zarazem ekonomicznie przeprowadzona inwestycja" - powiedział na konferencji prasowej w środę rektor UEK dr hab. Stanisław Mazur.

Dyrektor Departamentu Zasobów i Rozwoju UEK dr Krzysztof Głuc podkreślił, że uczelnia chciałaby, żeby nowy budynek łączył historię z nowoczesnością. Jak zaznaczył, teren kampusu UEK jest pod opieką konserwatora zabytków. "To będzie inwestycja związana ze stuleciem uczelni, ale równocześnie będzie spojrzeniem na nowe stulecie" - mówił dyrektor. Zapowiedział również, że obiekt ma być "maksymalnie ekologiczny".

Współorganizatorem konkursu na koncepcję nowego budynku jest Stowarzyszenie Architektów Polskich, oddział Kraków. Jak podkreślił prezes oddziału Marek Kaszyński, w jury zasiądą specjaliści najwyższej klasy. Dziewięcioosobowemu składowi będzie przewodniczył architekt Zbigniew Maćków. Konkurs ma być dwuetapowy. Termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w konkursie upływa 11 marca. Rozstrzygnięcie i ogłoszenie wyników nastąpi do 9 września.

Jubileuszowy budynek będzie pełnić funkcje przede wszystkim dydaktyczne. W obiekcie ma się znaleźć aula z amfiteatralnym układem siedzeń na ok. 500-600 osób. W auli planuje się realizację wykładów, a także wydarzeń kulturalnych i artystycznych zarówno przez uniwersytet, jak i przez podmioty zewnętrzne. W projektach należy przewidzieć m.in. jedną salę wykładową na 150 i jedną na 200 osób z możliwością podziału na pół i z dwoma niezależnymi wejściami, zalecana powierzchnia sal to 2 mkw. na osobę. Obiekt powinien mieć też pięć sal wykładowych na 100 osób, 30 sal seminaryjnych na 30 osób, sześć sal konferencyjnych na 20 osób. Zainteresowani konkursem muszą uwzględnić także ok. 30 pokoi mieszkalnych dwuosobowych o standardzie porównywalnym do hotelu trzygwiazdkowego oraz dwa apartamenty o standardzie porównywalnym do hotelu czterogwiazdkowego. Szatnia ma uwzględniać 1,5 tys. miejsc, a garaż podziemny - ok. 100 miejsc. Planuje się, aby na terenie obiektu były m.in. restauracja i kawiarnia.

Pula nagród w konkursie to 230 tys. zł, w tym pierwsza nagroda to 60 tys. oraz zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki na wykonanie na podstawie pracy konkursowej kompleksowej dokumentacji projektowej.

Z-ca prezydenta Krakowa ds. zrównoważonego rozwoju Jerzy Muzyk podkreślił, że dobrze zagospodarowana przestrzeń jest "jednym fundamentów Krakowa jako bardzo silnego ośrodka akademickiego, silnego na miarę Europy, świata".

Według wstępnych szacunków, całościowy koszt inwestycji to ok. 120 mln zł. Część środków uczelnia ma z obligacji. Pozostałe fundusze będzie starała się pozyskać ze środków europejskich.

"Wierzymy, że w tym roku środki europejskie zostaną uruchomione i będziemy starali się pozyskać te finanse z funduszy inwestycyjnych Ministerstwa Edukacji i Nauki. Za półtora miesiąca złożymy w tej sprawie wniosek do Ministerstwa Edukacji i Nauki" - powiedział dr Krzysztof Głuc.

Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie został założony w 1925 r.(PAP)

autor: Beata Kołodziej

bko/ ekr/

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie