×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Ogłoszono nowy przetarg na rewaloryzację placu Kolegiackiego w Poznaniu

  • Autor: PAP
  • 10 gru 2018 10:38
Ogłoszono nowy przetarg na rewaloryzację placu Kolegiackiego w Poznaniu
fot. unsplash

Nowy przetarg na rewaloryzację placu Kolegiackiego ogłosiło Miasto Poznań. W pierwszym przetargu wpłynęła tylko jedna oferta, która znacząco przekroczyła zakładany budżet inwestycji.

REKLAMA

Zaplanowane prace modernizacyjne mają przekształcić przestrzeń, na której dotąd znajdował się parking w miejsce spotkań, odpoczynku, wydarzeń kulturalnych i artystycznych. Według miasta, plac Kolegiacki po przebudowie ma być uzupełnieniem płyty Starego Rynku, ma też "stanowić uniwersalną przestrzeń, nawiązującą do historii, sprzyjającą handlowi i organizacji wydarzeń kulturalnych".

Od 2016 roku w miejscu inwestycji trwają prace archeologiczne. Wcześniej znajdowała się tam kolegiata pw. św. Marii Magdaleny, która do końca XVIII w. była najważniejszym kościołem lewobrzeżnego Poznania.

Jak podał poznański magistrat, w pierwszym przetargu ogłoszonym przez miasto wpłynęła tylko jedna oferta, która znacząco przekroczyła zakładany budżet inwestycji. Zdecydowano więc o powtórzeniu procedury. Oferty można składać do 28 stycznia.

Miasto zdecydowało o złagodzeniu oczekiwań wobec wykonawców. Zmienił się także rodzaj materiału, z którego będzie ułożona nawierzchnia odnowionego placu. "Plac Kolegiacki to jedna z najważniejszych przestrzeni naszego miasta. Chcemy, by był uzupełnieniem dla Starego Rynku: przestrzenią nieco bardziej kameralną, gdzie można usiąść i wypić kawę albo posłuchać plenerowego koncertu. Zależy nam też na wydobyciu potencjału historycznego tego miejsca i wyeksponowaniu odkryć pracujących tu archeologów" - powiedział wiceprezydent Poznania Mariusz Wiśniewski.

Jak podał poznański magistrat, po rewaloryzacji większość placu na którym wcześniej znajdował się m.in. parking będzie bez ograniczeń dostępna dla pieszych - droga zostanie zachowana wyłącznie po południowej stronie, a od pieszych oddzieli ją dodatkowo fontanna.

"Głównym elementem identyfikującym miejsce będzie Zegar Historii symbolicznie przedstawiający dzieje Kolegiaty św. Marii Magdaleny. Burzliwe dzieje kościoła symbolizować ma wyrastający z podziemi pylon z polerowanej stali - poszczególne części jego podestu pokażą kolejne fazy rozwoju lub upadku Kolegiaty. Zegar Historii z jednej strony będzie spinał przestrzeń, a z drugiej - będzie ją symbolicznie dzielił na dwie części: rekreacyjną z fontanną i wysoką zielenią oraz historyczno-edukacyjną" - poinformowało miasto.

Przestrzeń została zaprojektowana tak, by zachęcić restauratorów z ogródkami gastronomicznymi. Cały plac będzie przyjazny dla osób z niepełnosprawnościami i pozbawiony barier architektonicznych. Konkurs na rewaloryzację placu został rozstrzygnięty w 2016r. Autorem zwycięskiej koncepcji jest pracownia architektoniczna Urbantech - Krzysztof Urbaniak.

Kilka miesięcy przed rozstrzygnięciem konkursu na plac weszli archeolodzy. Podczas prowadzonych od kwietnia 2016 roku badań, naukowcy odnaleźli kilkanaście tys. zabytków.

Odkryciem o randze światowej był pochówek z końca XVI lub początków XVII wieku ze śladami odcięcia pokrywy czaszki w trakcie sekcji. Wśród najważniejszych znalezisk naukowców są także: skarb monet z czasów jagiellońskich, pochówek duchownego z zachowanymi pozostałościami ornatu, fragmenty dzwonu, który rozbił się w trakcie ostatniego pożaru świątyni czy warkocz z XVII lub XVIII wieku.

Odnaleziono także mury dawnej kolegiaty, pozostałości ciągów komunikacyjnych prowadzących do jednej z bram kościoła oraz fragment posadzki świątyni. Te elementy eksponowane będą w formie przeszkleń w posadzce. Towarzyszyć im będą tablice informacyjne z rysunkami i opisami.

Poznańska świątynia swego czasu należała do najbardziej okazałych w Europie, dzięki wieży była też najwyższym budynkiem w Poznaniu. Według niektórych źródeł, wieża wraz z hełmem i iglicą sięgała blisko 115 m.

Ufundowany w XIII w. kościół przez wieki był najważniejszą świątynią lewobrzeżnego Poznania. W XVII został zniszczony przez wojska szwedzkie, a odbudowaną kolegiatę w XVIII strawiły pożary. Ostatecznie parafia farna przeniosła się do pobliskiego pojezuickiego kościoła, zaś resztki kolegiaty rozebrano na początku XIX w.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie