Ogród kwiatowy inny niż wszystkie powstał w Łazienkach KrólewskichPropertydesign.pl - 22-04-2016 14:44


Ideę wzbogacenia ogrodu kwiatowego przy Starej Oranżerii zainicjował król Holandii Wilhelm Aleksander podczas jednej z wizyt w Łazienkach Królewskich. W efekcie współpracy ogrodników powstał Holenderski Ogród Kwiatowy, zaprojektowany przez Nieka Roozena, architekta krajobrazu.

Ogród udało się zrealizować dzięki pomocy Ambasady Królestwa Niderlandów oraz firm holenderskich i polskich, które podarowały rośliny. To przykład wspaniałej polsko-holenderskiej współpracy podkreśla projektant Niek Roozen.

W Holenderskim Ogrodzie Kwiatowym, jak mówi Barbara Werner, główny ogrodnik Łazienek Królewskich, jest już kolorowo i wiosennie. - Na rabatach posadzono prawie 40 tys. roślin cebulowych. Są wśród nich tulipany, narcyzy, hiacynty, czosnki ozdobne i róże, a także nowe krzewy magnolii i wielkich rododendronów. Po 15 maja w ogrodzie pojawią się również, jak co roku, drzewka cytrusowe w donicach, które będą ustawione wzdłuż alejek – dodaje Werner.

Ogród Oranżeryjny zachowa regularny podział z usytuowaną pośrodku fontanną, czyli taki, jaki można zobaczyć na planach z XVIII i XIX wieku, a który został odtworzony, w oparciu o przekazy historyczne podczas rewitalizacji Starej Oranżerii i jej najbliższego otoczenia.

Otwarcie Holenderskiego Ogrodu Kwiatowego przy Starej Oranżerii zostało połączone z wernisażem wystawy jednego obrazu - „Kwiaty w szklanym wazonie”. Zaplanowano je na 28 kwietnia - wtedy Ambasada Królestwa Niderlandów będzie świętować w Łazienkach Królewskich Dzień Króla.

Od 29 kwietnia Holenderski Ogród Kwiatowy przy Starej Oranżerii i wystawa obrazu „Kwiaty w szklanym wazonie” w Pałacu na Wyspie zostaną otwarte dla zwiedzających.