×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Ogród sensoryczny zamiast parkingu. Tak będzie wyglądał pl. Świętego Ducha w Krakowie

  • Autor: ZZM Kraków
  • 12 cze 2018 15:25
Ogród sensoryczny zamiast parkingu. Tak będzie wyglądał pl. Świętego Ducha w Krakowie
fot. Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie

Plac Św. Ducha jest pierwszym projektem placu miejskiego realizowanym przez ZZM, do tego znajdującym się w samym sercu Krakowa.

REKLAMA

Wykonując kwerendę historyczną ZZM natrafiło na informacje dotyczące historii tego miejsca, które postanowiono wykorzystać w projekcie. Historycznie na placu znajdował się cmentarz, plac targowy, a finalnie dworzec autobusowy. Postanowiono wykorzystać dokumentację, również fotograficzną dworca autobusowego, który funkcjonował tutaj od 1929 do 1952 roku. Nawierzchnia dworca była zrobiona z płyt betonowych z dodatkiem bazaltu o wymiarach 3,5x4m, do łączenia ich wykorzystano kostkę porfirową. W procesie rewitalizacji 32 płyty zostaną zamienione na zieleń dzięki czemu na placu pojawi się prawie 500 m2 zieleni co stanowi prawie jedną trzecią powierzchni całego placu. Rośliny które pojawią się na placu to prawie 1000 krzewów róż pachnących dzięki czemu uzyskamy efekt ogrodu sensorycznego pobudzającego zmysły. W formie żywopłotów posadzone zostaną strzyżone ligustry lub bukszpany, całość uzupełni dąb szypułkowy - podaje ZZM.

Kolejnym odniesieniem do dawnej funkcji będą zegary pokazujące aktualne godziny w miastach partnerskich Krakowa. Przy projektowaniu wprowadzono maksymalnie dużo zieleni, zachowując jednocześnie funkcjonalność miejsca. Plac ponownie będzie pełnił funkcje komunikacyjną dzięki zaakcentowaniu przejścia od kościoła Św. Krzyża do ulicy Szpitalnej. W projekcie udało się wygospodarować kilka miejsc parkingowych. Część Placu może być również wykorzystywana jako ogródek kawiarniany. Na placu pojawią się miejsca do siedzenia wyposażone w oparcia i podłokietniki.

ZZM chciałoby rewitalizację rozpocząć w tym roku, tak aby wszyscy mogli się spotkać na odnowionym placu wiosną przyszłego roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie