×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Ogród wodny na poznańskiej Cytadeli odzyska dawną świetność

  • Autor: www.poznan.pl
  • 17 lip 2018 16:06
  • Aktualizacja: 17 lip 2018 16:05
Ogród wodny na poznańskiej Cytadeli odzyska dawną świetność
fot. www.poznan.pl

Jeszcze w tym roku kolejne urokliwe miejsce w Poznaniu - ogród wodny na Cytadeli - odzyska dawną świetność. Zarząd Zieleni Miejskiej ogłosił właśnie przetarg na jego rewitalizację.

REKLAMA

Ogród wodny, usytuowany nieopodal głównej alei, noszącej nazwę al. Republik, jest obecnie zaniedbany. Z dawnej sadzawki pozostało jedynie zagłębienie terenu porośnięte trawą, okolone ścieżką wymagającą przybudowy, a oświetlenie  tego obszaru jest zdewastowane. W nienajlepszym stanie są również "Mewy" - pochodząca z 1968 roku rzeźba parkowa Jerzego Sobocińskiego, umiejscowiona w niecce. Pierwsza, którą postawiono na Cytadeli. Skorodowana rzeźba to obecnie jedna z nielicznych pozostałości dawnego ogrodu wodnego. Po prawie 50 latach wymaga pilnej konserwacji.

Wszystkie te elementy ogrodu wodnego mają zostać zrewitalizowane, a dodatkowo mają pojawić się m.in. wodotrysk, oświetlenie rzeźby oraz infrastruktura niezbędna do funkcjonowania założenia. Projekt jest odpowiedzią na potrzeby mieszkańców, którzy głosowali na niego w Poznańskim Budżecie Obywatelskim 2017. Pomysł uzyskał 1312 głosów.

Obszar, na którym prowadzone będą prace rewitalizacyjne, znajduje się w Parku Cytadela, na terenie byłego Fortu Winiary, wpisanego do Rejestru Zabytków Miasta. Przyjęte w projekcie budowlanym rozwiązania zostały skonsultowane z Miejskim Konserwatorem Zabytków.

Potencjalni wykonawcy robót swoje oferty przetargowe mogą składać do 31 lipca. Zakończenie prac planowane jest na 30 listopada br.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie