REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Ogrody deszczowe zawitają na Pragę

  • Autor: UM Warszawa
  • 07 lis 2018 15:03
Ogrody deszczowe zawitają na Pragę
fot. unsplash

Przy Ośrodku Sportu i Rekreacji na Pradze-Południe w Warszawie powstanie kompleks sześciu ogrodów deszczowych, połączonych z przestrzenią do wypoczynku. Warszawiacy dowiedzą się też, w jaki sposób rośliny usuną zanieczyszczenia z wody opadowej.

REKLAMA

Inwestycji przy praskiej hali sportowej będą towarzyszyć spotkania edukacyjne. Mieszkańcy zdobędą wiedzę na temat racjonalnego gospodarowania wodami opadowymi w mieście. W ramach projektu „Warszawa chwyta wodę” w stolicy zakładane są specjalne ogrody deszczowe. Posadzone rośliny usuwają zanieczyszczenia z wody deszczowej, która spływa z dachów, ulic czy parkingów. Podobną instalację można już zobaczyć przy ul. Białobrzeskiej na Ochocie. Według planów, wiosną warszawiacy zobaczą kolejne specjalne skwery, założone obok przyulicznej zieleni.

- Spółdzielnie, wspólnoty mieszkaniowe, deweloperzy czy też prywatni właściciele gruntów mogą włączyć się w nasze działania. Akcja ma na celu zwiększenie odzyskiwania wody w stolicy. Podczas edukacyjnych spotkań warszawiacy dowiadują się, w jaki sposób zakłada się deszczowy ogródek i dlaczego troska o naturalne środowisko jest niezwykle ważna w miejskiej przestrzeni – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent stolicy. – Dziś, dzięki rozbudowanej i zmodernizowanej „Czajce”, największej oczyszczalni w Polsce, Warszawa oczyszcza 100% proc. odbieranych ścieków komunalnych. Zmodernizowaliśmy zakłady uzdatniające wodę, dlatego mieszkańcy mają opcję picia kranówki. Za pomocą specjalnych ogrodów mamy szansę odzyskać także deszczówkę – dodaje wiceprezydent stolicy.

We wtorek,  27 listopada, o godz. 10.00 (ul. Siennicka 40) mieszkańcy poznają ciekawostki i technikę budowania deszczowych ogrodów. Drugiego dnia, 28 listopada, z warsztatów skorzystają przedstawiciele jednostek, takich jak domy kultury, biblioteki czy dzielnicowe ośrodki sportu.

Ogrodem deszczowym określa się nasadzenia roślin w gruncie bądź pojemniku, które usuwają zanieczyszczenia z przepływającej wody deszczowej zbieranej z powierzchni dróg, placów i dachów. Korzenie bądź kłącza hydrofitowych sadzonek potrafią zatrzymywać zanieczyszczenia, m.in. metale ciężkie. Ogrody deszczowe można tworzyć przy budynkach, na działkach i przy ulicach. Ich wykonanie nie wymaga specjalistycznej wiedzy ani sprzętu.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie