REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

Ogrody Krakowian - 18 parków kieszonkowych w 2018 r.

  • Autor: Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie
  • 29 lis 2017 11:35
fot. pixabay.com

Ogrody Krakowian to projekt realizowany przez Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie. Ma on na celu stworzenie w przestrzeni miejskiej małych, przyjaznych terenów zielonych służących szeroko pojętej rekreacji. Są to tzw. parki kieszonkowe, które na całym świecie cieszą się coraz większą popularnością.

REKLAMA

W dużych miastach o bardzo gęstej zabudowie ważną kwestią jest dbałość o tworzenie chociażby niewielkich przestrzeni zielonych, które mieszkańcom będą dawały możliwość odpoczynku i kontaktu z przyrodą. Dlaczego kieszonkowe? Ze względu na ich rozmiar, który przeważnie nie przekracza powierzchni 5000 mkw. Zupełnie odwrotnie jest natomiast z ich funkcją, której przecenić się nie da. Idea parków kieszonkowych jest bowiem odpowiedzią na bardzo ważną kwestię dostępności terenów zielonych dla mieszkańców wielkich aglomeracji miejskich. Sytuacją idealną jest ta, w której każdy ma wokół siebie park, skwer, bądź inny teren zielony w odległości 5-15 minut spaceru od miejsca zamieszkania - informuje Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie.

 Zarząd Zieleni Miejskiej zainspirował się światowymi trendami i chce pokazać, że czasem wystarczy niewielki teren połączony z dobrym pomysłem uwzględniającym potrzeby lokalnej społeczności, aby powstało miejsce, które zupełnie zmieni oblicze przestrzeni, która dla mieszkańców jest tą najbliższą, uczęszczaną każdego dnia. Przykłady tego rodzaju parków kieszonkowych to np. nowojorski Paley Park, Plaza De Santo Domingo Pocket w Santiago czy APW BangSar w Kuala Lumpur.

W 2018 roku powstanie ich więc 18 w różnych krakowskich lokalizacjach.W Krakowie powstały już dwa parki kieszonkowe. Pierwszym z nich jest skwer przy ul. Fałata/Prusa. To zaniedbane i nieciekawe wcześniej miejsce obecnie stało się miejscem, w którym całe rodziny spędzają swój wolny czas. Organizowane są tam sąsiedzkie pikniki, koncerty, a infrastruktura taka jak pergola, leżaki i stoły piknikowe okazały się rzeczami bez których mieszkańcy na chwilę obecną nie wyobrażają sobie tego miejsca. Niezwykle urokliwym parkiem kieszonkowym jest również Ogród Motyli, który powstały przy ul. Dekerta. Był to projekt innowacyjny, ponieważ zainicjowany przez studentów UJ a w jego realizację włączyło się również wielu mieszkańców. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie