REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Ogrody w Łobzowie odzyskają blask

  • Autor: PAP
  • 03 lut 2014 14:50

Ogrody wokół dawnej rezydencji królewskiej w Krakowie - Łobzowie odzyskają blask. Władze miasta we współpracy z Politechniką Krakowską i klubem sportowym "Wawel" chcą tam urządzić ogólnodostępny park.

REKLAMA

Park powstanie za pałacem, w którym znajduje się obecnie Wydział Architektury PK. Według projektu, który w czwartek przedstawiono dziennikarzom, na terenie blisko 1,5 ha urządzone zostaną: oświetlone alejki, mini boisko do piłki nożnej, mini kort tenisowy, boisko do piłki plażowej, ścianka wspinaczkowa, siłownia na otwartym powietrzu, aleje dla biegaczy oraz plac zabaw dla dzieci.

"Pomysł ożywienia tego terenu narodził się 1,5 roku temu. Dzięki przychylności władz Wojskowego Klubu Sportowego +Wawel+ i Politechniki Krakowskiej wkrótce uda się udostępnić wspaniały teren zielony w sercu kilkudziesięciotysięcznej dzielnicy" - mówił podczas konferencji prasowej radny Grzegorz Stawowy.

"Mamy zgodę konserwatora zabytków i gotowe opracowania dotyczące zagospodarowania tego terenu. Kończymy obecnie remont Pałacu w Łobzowie i konieczne prace archeologiczne. Jesteśmy zainteresowani ożywieniem tego terenu i jego udostępnieniem mieszkańcom" - powiedział rektor Politechniki Krakowskiej prof. Kazimierz Furtak.

Jak mówiła dr. hab. Agata Zachariasz z Instytutu Architektury Krajobrazu PK inspiracją dla projektantów był ogród włoski rozplanowany geometrycznie. "Szanujemy tradycję tego miejsca i nawiązujemy do czasów największej świetności Pałacu w Łobzowie oraz znajdującego się tam założenia ogrodowego, ale równocześnie w parku będą urządzenia sportowe wynikające z jego współczesnej funkcji oraz potrzeb klubu sportowego" - powiedziała dr. Zachariasz.

Do parku będzie można wejść od ul. Kazimierza Wielkiego i przez mostek od strony Młynówki Królewskiej.

"Do tej pory ten teren był niewykorzystany. Chcemy otworzyć go dla mieszkańców. Skorzystają na tym i krakowianie, i zawodnicy naszego klubu. Będzie to jeszcze jedno miejsce, w którym można odpocząć i aktywnie spędzić wolny czas" - podkreślił prezes WKS Wawel Piotr Ludwig.

Park ma być otwarty jesienią. Szacuje się, że jego urządzenie będzie kosztować od 1,5 do 2 mln zł. W tegorocznym budżecie miasta zarezerwowano na ten cel 500 tys. zł, kolejne 500 tys. zł w 2015 r. Nowoczesny plac zabaw dla dzieci byłby realizowany w ramach budowy tzw. smoczych skwerów czyli miejsc rekreacji dla dzieci i dorosłych i finansowany z osobnych środków.

W przyszłości park zostanie powiększony o kolejne 2 ha terenu należącego do PK.

Pałac Królewski w Łobzowie jest wpisany do rejestru zabytków. Przez wieki był letnią rezydencją królewską. Na przełomie XVI i XVII wieku gotycką rezydencję przekształcono w manierystyczny pałac. Jego budowę Stefan Batory zlecił architektowi Santi Gucciemu. Zaprojektował on także rozległy ogród.

W pałacu w 1595 urodził się król Władysław IV. W 1683 r. zamieszkała tam królowa Maria Kazimiera, w pobliżu pałacu urządzono też pierwszą wystawę zdobyczy Jana III Sobieskiego spod Wiednia. W XIX wieku w miejscu częściowo rozebranego pałacu wzniesiono Szkołę Kadetów. Po odzyskaniu niepodległości była to Szkoła Podchorążych. Obecnie jest to budynek Politechniki Krakowskiej.

Podobał się artykuł? Podziel się!