REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

Ogromna szopka powstaje w sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej

  • Autor: PAP
  • 07 gru 2017 16:21
Ogromna szopka powstaje w sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej
fot. unsplash

Ogromna szopka, jedna z największych w Polsce, wypełniła część wnętrza bazyliki Matki Bożej Anielskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej. Rokrocznie przyciąga ona do świątyni rzesze wiernych – podały w czwartek służby prasowe kalwaryjskiego sanktuarium.

REKLAMA

Szopka jest tradycyjna. Nie ma w niej nawiązań do współczesności. Wyróżnia ją nie tylko rozmiar, ale także liczba figur. Będzie ich ponad sto. W znacznej części będą ruchome.

Nad budową szopki czuwają bernardyni: ojciec Tarsycjusz oraz bracia Zacheusz i Eligiusz. Pracę rozpoczęli tydzień temu. Ustawiona została już konstrukcja, która wypełniła przestrzeń między nawą główną i prezbiterium. Zawieszone zostało też tło. To panorama o powierzchni ok. 90 m kw., która przypomina spowite nocą okolice Betlejem.

Bernardyni aranżują wystrój szopki. Jej przestrzeń wypełniły m.in. styropianowe zamki, kalwaryjska bazylika, domy i wieżyczki. Trwa ustawianie figurek, z których najstarsze pochodzą z XIX w. Rokrocznie zakonnicy starają się, aby ustawienie było nieco inne. Pielgrzymi, którzy często odwiedzają sanktuarium, chętnie doszukują się później różnic.

Na końcu ustawiona została stajenka i żłóbek, który pozostanie pusty aż do pasterki. Wówczas kustosz sanktuarium na czele procesji wniesie figurę Chrystusa do bazyliki. Zostanie ona złożona w żłóbku.

Do pasterki szopkę zasłaniała będzie kotara.

Tworzenie szopek w klasztorach to wielowiekowa tradycja. Pierwszą w 1223 r. zbudował w Greccio we Włoszech św. Franciszek.

Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej jest jednym z głównych ośrodków kultu w Polsce. Jego fundatorami była w XVII w. rodzina Zebrzydowskich. Od początku opiekują się nim zakon Bernardynów.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie