Ogromne zainteresowanie tężnią solankową w Busku-ZdrójPAP - 08-07-2021 09:18


W niespełna dwa tygodnie od otwarcia nowej tężni solankowej w Busku-Zdroju obiekt odwiedziło ponad 55 tys. osób. Takie zainteresowanie przerosło nasze najśmielsze oczekiwania – powiedział PAP Waldemar Sikora burmistrz miasta.

Nowa tężnia solankowa została oficjalnie otwarta 25 czerwca. Obiekt powstał w południowej części Buska-Zdroju w nowym parku Zdrojowym. Ma kształt okręgu o średnicy około 72 m i obwodzie około 226 metrów. "Tężnia jest wyjątkowym obiektem, o unikalnym kształcie. Całość została wkomponowana w Park Zdrojowy" - podkreśla burmistrz Sikora

Ściany tężni mierzą 9,5 m wysokości. Tworzą one dwa pierścienie z tarniny, oddzielone od siebie przejściami przypominającymi labirynt. Na środku jest dziedziniec, a w jego centrum fontanna mgielna. Na szczycie tężni urządzono taras widokowy o powierzchni 1,2 tys. mkw.

W niespełna dwa tygodnie obiekt odwiedziło ponad 55 tys. osób. "Kolejne weekendy są dla nas miłym zaskoczeniem. Tylko w minioną niedzielę tężnie odwiedziło 18 tys. osób. Skala była taka duża, że korkowało nam się całe miasto. Cieszymy się, że turyści wybierają Busko także jako miejsce weekendowych wycieczek" - powiedział burmistrz.

Do połowy lipca wejście na kompleks z tężnią będzie bezpłatne.

Obok tężni usytuowany jest dom zdrojowy z pijalnią wód i całoroczną minitężnią. W budynku urządzono oranżerię, centrum informacji turystycznej, a na zewnątrz jest multimedialna fontanna.

Burmistrz dodał, że do końca roku zakończy się także rewitalizacja zabytkowego Parku Zdrojowego. Większość prac została już wykonana. Odnowiono alejki, zamontowano energooszczędne oświetlenia i nowe miejsca do wypoczynku. Nowością jest system wizualizacji i podświetlenia drzew oraz najważniejszych obiektów zabytkowych w Parku.

- Wieczorami w parku możemy oglądać pokazy z tak zwaną grą świateł. Drzewa oświetlane są różnymi barwami a wszystko jest zsynchronizowane z motywami "Czterech pór roku" Vivaldiego - dodał Sikora.

Busko-Zdrój jest jednym z najpopularniejszych polskich uzdrowisk. W tamtejszych sanatoriach leczy się choroby ortopedyczno-urazowe, układu nerwowego, reumatologiczne, kardiologiczne i nadciśnienie, osteoporozę i choroby skóry. Leczenie opiera się m.in. na miejscowych źródłach cennych wód leczniczych - siarczkowej i solanki. W planach samorządu jest także budowa basenów termalnych.