×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Olsztyn ma nową "palmę Kopernika"

  • Autor: PAP
  • 24 maj 2022 09:48
Olsztyn ma nową "palmę Kopernika"
Olsztyn ma nową "palmę Kopernika", fot. shutterstock

W Zaułku Botanicznym Mikołaja Kopernika w Olsztynie zamontowano w poniedziałek nową palmę, która zastąpiła poprzedniczkę spaloną w zimie przez wandali - podało olsztyńskie starostwo powiatowe. Zgodnie z decyzją sądu koszt pokryją sprawcy dewastacji.

REKLAMA

Sztuczna palma, która była głównym elementem utworzonego przy budynku starostwa zaułku botanicznego Kopernika, została podpalona w grudniu ubiegłego roku. Sprawców nagrały kamery monitoringu.

Ponad miesiąc później policjanci ustalili i zatrzymali dwóch mężczyzn podejrzanych o dokonanie tego zniszczenia mienia, które miało charakter chuligański. W marcu Sąd Rejonowy w Olsztynie skazał 43-letniego Pawła S. i 54-letniego Dariusza D. na zapłatę grzywny w wysokości po 2 tys. zł i nakazał im solidarne pokryć straty starostwa - po 3 tys. zł.

"Dlatego wymiana palmy jest dla nas bezkosztowa. Nowa, którą teraz zamontowano, została wzmocniona przez producenta pod względem bezpieczeństwa przeciwpożarowego" - powiedział PAP rzecznik olsztyńskiego starostwa Wojciech Szalkiewicz.

Drzewko jest odwzorowaniem palmy z południowoamerykańskiej rodziny Coppernicja. Stoi w zaułku botanicznym utworzonym dla uczczenia 500-lecia obrony Olsztyna przed Krzyżakami, którą kierował Kopernik.

Posadzono tam również inne rośliny, w których nazwach pojawia się nazwisko wielkiego astronoma: róże, klematisy, lilie, liliowce, tulipany i irysy. Jest także konwalia majowa - "kwiat Kopernika", symbol wiedzy i sztuki medycznej, z którym przedstawiony jest on na wielu portretach.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie