REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Olsztyn wyłącza podświetlenie zabytkowych obiektów i miejskie fontanny

  • Autor: PAP
  • 09 wrz 2022 16:25
Olsztyn wyłącza podświetlenie zabytkowych obiektów i miejskie fontanny
fot. Unsplash

Samorząd Olsztyna szuka oszczędności i wyłącza podświetlenie zabytkowych obiektów oraz miejskie fontanny. Według urzędników oszczędności na iluminacjach w skali roku, przy obecnych stawkach za prąd, to ponad 67 tys zł.

REKLAMA

  • Od piątku w Olsztynie nie będą podświetlane m.in. zabytkowe obiekty.
  • Oszacowano, że oszczędność na iluminacji w skali roku, przy obecnych stawkach za energię elektryczną, to nieco ponad 67 tys. złotych netto.

W piątkowym komunikacie urząd miasta w Olsztynie poinformował, że "galopująca inflacja i horrendalne ceny energii elektrycznej zmuszają samorządy do poszukiwania oszczędności". Dlatego od piątku w Olsztynie nie będą podświetlane m.in. zabytkowe obiekty.

Według urzędników iluminacja zabytkowych lub szczególnie istotnych budynków najczęściej służy wydobyciu ich niezwykłych walorów. W czasie kryzysu związanego z energetyką i finansami samorządów, aspekty estetyczne muszą jednak ustąpić tym ekonomicznym - wskazali.

Dlatego już od piątku nie będzie podświetlany szereg budynków stolicy Warmii i Mazur. Iluminacja zostanie wyłączona w przypadku ratusza przy pl. Jana Pawła II, Wysokiej Bramy, bazyliki św. Jakuba, kościołów św. Jakuba, św. Józefa oraz Najświętszej Maryi Królowej Polski i Archaniołów Michała, Rafała i Gabriela (dawny kościół garnizonowy). To samo będzie dotyczyć I Liceum Ogólnokształcącego i dawnej wieży ciśnień, w której mieści się Obserwatorium Astronomiczne.

"Oszacowaliśmy, że oszczędność na iluminacji w skali roku, przy obecnych stawkach za energię elektryczną, to nieco ponad 67 tys. złotych netto" - podkreślił, cytowany w komunikacie, dyrektor Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu, Marcin Szwarc. W przypadku stawek oferowanych na 2023 rok, roczny koszt podświetlenia tych budynków wyniósłby 201 tys. złotych netto.

Dodatkowo - w nocy z 18 na 19 września - mają zostać wyłączone miejskie fontanny. Miesięczny koszt ich zasilania to ok. 6,5 tys. złotych- podał magistrat

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie