×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Opera Krakowska świętuje 10-lecie działalności w nowej siedzibie

  • Autor: PAP
  • 06 gru 2018 09:03
fot. Fotolia

Historię ostatnich 10 lat Opery Krakowskiej będzie można poznać 8 i 9 grudnia podczas specjalnych widowisk „Opera 2008-2018” wyreżyserowanych przez Laco Adamika. W ten sposób Opera chce uczcić 10 rocznicę działalności w nowym gmachu, przy ul. Lubicz.

REKLAMA

Zaprezentowane będą fragmenty oper, które w minionym dziesięcioleciu cieszyły się szczególnym zainteresowaniem publiczności.

Pierwsza część wieczoru poświęcona ma być operom takim jak m.in. "Carmen", "Opowieści Hoffmanna", "Norma", "Eugeniusz Oniegin", "Cyganeria", "Traviata", "Wesele Figara" i "Rigoletto". W części drugiej melomani usłyszą arie i duety z operetek, m.in. z "Zemsty nietoperza" i "Barona cygańskiego", i wybrane utwory z koncertów karnawałowych, sylwestrowych i wieczorów na Wawelu. Na scenie pojawi się niemal cały zespół artystyczny teatru, w tym balet, chór oraz orkiestra pod dyrekcją Tomasza Tokarczyka.

Od 2008 do 2018 r. Opera Krakowska przygotowała ponad 50 premier, w tym: "Diabły z Loudun" Pendereckiego, "Cesarza Atlantydy" Ullmanna, "Ariadnę na Naxos" R. Straussa, balet-operę "Orfeusz i Eurydyka" Glucka, polską premierę "Miłości do trzech pomarańczy" Prokofiewa, "Mefistofelesa" Boito, "Króla Rogera" Szymanowskiego.

Dyrektor Opery Krakowskiej Bogusław Nowak tak wspomina początki Opery w nowej siedzibie: "Po tylu miesiącach zabiegów o każdy szczegół, o każdą złotówkę, o zrównoważenie każdego głosu sprzeciwu i innego spojrzenia. Tak to zwykle w Krakowie bywa. Jakby nikt nie pamiętał, że przez ponad 50 lat tylko się gadało i składało, w zależności od okoliczności, społeczne lub polityczne obietnice. Ale to już nieważne. Nareszcie ten dzień".

Jak podkreślił, dzisiaj zespół Opery ma tylko powody do radości i satysfakcji, bo po 10 latach można powiedzieć, że "się udało". "Jesteśmy zespołem, który znalazł w swoim nowym miejscu sens codziennej pracy" - zaznaczył. Przyznał, że "są dni zwątpienia", "czasami kłótnie i pomyłki", ale zespół rozlicza się z nich we własnym gronie i czuje, że "wraz z innymi teatrami operowymi w Polsce tworzymy coś ważnego".

W ostatniej dekadzie frekwencja w Operze wyniosła blisko 97 proc. "Wielką radość przynosi wizyta w naszym teatrze każdego Widza, każdego Gościa" - napisał Bogusław Nowak w albumie "Opera Krakowska 2008-2018".

Opera Krakowska działa od 1954 r. Do 2008 r. spektakle grano w Teatrze im. J. Słowackiego oraz w Domu Żołnierza.

Tajniki działania teatru będzie można poznać także 8 grudnia podczas Dnia Otwartego. Wówczas też nastąpi promocja jubileuszowego albumu "Opera Krakowska 2008-2018". Znalazły się w nim m.in. zdjęcia z ponad 100 wydarzeń, wypowiedzi i wspomnienia artystów oraz pracowników tej instytucji.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie