Opera Wrocławska jako pierwsza instytucja kulturalna w Polsce zamierza skorzystać z formuły partnerstwa publiczno-prywatnego, w ramach którego ma powstać, m.in. baza do przygotowywania spektakli i np. hotel.
Na tyłach gmachu teatru powstanie nowy budynek, mieszczący salę do prób, magazyny, warsztaty i inne pomieszczenia techniczne dla opery. Będzie on połączony z głównym gmachem podziemnym łącznikiem. Całość inwestycji sfinansuje i wykona podmiot prywatny, dzięki czemu na pozostałej części działki będzie mógł wybudować np. hotel.
Do udziału w postępowaniu zgłosiło się trzech uczestników: konsorcjum: NDI DK sp. z o.o. (lider), NDI S.A. i Engie Services sp. z o.o., Budimex F sp. z o.o. oraz konsorcjum: Genfer Hotel Invest V sp. z o.o. (lider) i Puro Hotels sp. z o.o.
- W pierwszym etapie zainteresowanie udziałem w przedsięwzięciu wyraziło aż dziewięć firm - mówi Marcin Nałęcz-Niesiołowski, dyrektor Opery Wrocławskiej. -Część z nich połączyła siły w konsorcjach z konkurentami i ostatecznie na placu boju pozostały trzy. Cieszymy się, bo rzadko w tego typu postępowaniach jest ich aż tyle, a to daje nam możliwość wynegocjowania najlepszego dla opery porozumienia - dodaje dyrektor.
Wszyscy zostali zakwalifikowani do kolejnego etapu i teraz rozpoczną się indywidualne negocjacje z potencjalnymi partnerami. Negocjacje powinny zakończyć się na przełomie I i II kwartału 2019 r. Zakończenie inwestycji planowane jest na koniec 2022 r. Szacowana wartość inwestycji dla części publicznej to 30 mln zł.
współwłaściciel Biuro Architektoniczne DDJM
Właściciel Kulczyński Architekt
Właściciel, Architekt, Naukowiec Zalewski Architecture Group
Architekt Autorska Pracownia Jacek Krenz
Założyciel Jednacz Architekci
Generalny projektant Perbo-Projekt