REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Orkan Ksawery zdewastował zabytkowy park w Żywcu

  • Autor: PAP
  • 06 paź 2017 14:17
fot. shutterstock

Orkan Ksawery zdewastował zabytkowy park Habsburgów w Żywcu. Straty są ogromne; wiatr zniszczył ok. 20 proc. drzewostanu i część infrastruktury, w tym ławki - poinformował burmistrz miasta Antoni Szlagor.

REKLAMA

"Park znalazł się w centrum działania orkanu. Prawie jedna piąta parku została zniszczona. (...) Najważniejsze, że nikomu nic się nie stało. Teraz usuwamy skutki. Wkrótce zaczniemy odbudowę - posadzimy nowe drzewa, aby w parku można było znowu miło spędzić czas. To nasze bogactwo" - powiedział burmistrz.

Rzecznik magistratu Mariusz Hujdus powiedział, że wiatr był tak silny, iż wyrywał drzewa z korzeniami. Na szczęście nie uszkodził żadnego z zabytków przyrody. Ucierpiało natomiast kilka zaparkowanych w pobliżu samochodów.

Park Habsburgów jest jedną z większych atrakcji Żywca. Najstarsze jego fragmenty pochodzą z XVIII w. Ma powierzchnię 26 ha. Znajduje się w centrum miasta, tuż obok starego zamku i pałacu Habsburgów. Pod koniec pierwszej dekady XXI w. żywiecki samorząd zrewitalizował park. Wyremontowano m.in. aleje i mostki, fontannę i zabytkową altanę zwaną Domkiem Chińskim. Udostępnione zwiedzającym zostały odsłonięte relikty dawnej baszty. W parku powstała też stajnia miejska i mini-zoo. Rewitalizacja kosztowała ok. 10 mln zł. Samorząd otrzymał na ten cel dotację z funduszy UE.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie