×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Oryginalne dekoracje powrócą na kamienicę Hipolitów w Krakowie

  • Autor: PAP
  • 22 lip 2016 14:53
  • Aktualizacja: 22 lip 2016 14:57
Oryginalne dekoracje powrócą na kamienicę Hipolitów w Krakowie
fot. pixabay.com

Postacie św. Zygmunta i św. Barbary pojawią się znów na elewacji kamienicy Hipolitów w Krakowie, w której mieści się obecnie jeden z oddziałów Muzeum Historycznego. Budynek był niegdyś pokryty bogatą dekoracją sgraffitową.

REKLAMA

Remont elewacji ma się rozpocząć na początku sierpnia i potrwa do końca października.

Kamienica Hipolitów zawdzięcza nazwę kupieckiej rodzinie Hipolitów, którzy byli jej właścicielami w XVII w. "Zatrudnili oni dekoratorów, którzy całą elewację pokryli sgraffito. Dekoracja przedstawiała świętych, najprawdopodobniej patronów ludzi, którzy mieszkali w tym budynku. Byli wśród nich św. Zygmunt, św. Stanisław i najprawdopodobniej św. Paweł oraz dwie postacie świętych królowych: Barbary i Elżbiety" - mówiła konserwator zabytków, członkini Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa Monika Bogdanowska.

Dekoracja pokrywała całą fasadę od pierwszego piętra do góry. Poza postaciami świętych były tam bogate ornamenty, m.in. wazony pełne owoców i kwiatów oraz głowy kobiece w zwojach.

Jak podkreśliła Bogdanowska, próba odsłonięcia przynajmniej części oryginalnej dekoracji jest ważna w aspekcie dziejów miasta.

"Całe miasto w XVII wieku miało najprawdopodobniej bardzo bogate dekoracje sgraffito" - podkreśliła Bogdanowska. "Kamienica Hipolitów nie była wówczas wyjątkiem. Tuż obok mamy dekorowaną w ten sposób prałatówkę, mamy takie dekoracje na Małym Rynku i na kościele św. Barbary" - mówiła Bogdanowska.

Budynek był wielokrotnie przebudowywany, zmieniał właścicieli i lokatorów. Inny jest też współcześnie wygląd samej elewacji, bo wykucie nowych okien spowodowało, że część dekoracji sgraffitowej została bezpowrotnie zniszczona. Jej fragmenty zostały odsłonięte pod koniec XIX wieku. "Ta dekoracja istniała jeszcze w 1929 r. Ówczesny konserwator zabytków nakazał wykonanie bardzo dokładnej dokumentacji rysunkowej i fotograficznej. Rysunkowa nie zachowała się, są zdjęcia" - mówiła historyk sztuki Genowefa Zań-Ograbek, były miejski konserwator zabytków.

Komisja SKOZK, która spotkała się w piątek podjęła decyzję, że postaci św. Zygmunta i Barbary zostaną rozrysowane w skali 1:1 i przyłożone do fasady, żeby można było ocenić, jak będą one wyglądać.

W celu częściowego odtworzenia dekoracji zostaną wykorzystane dawne zdjęcia , odrysy na kalkach pergaminowych i zachowane fragmenty tynków przechowywane w zbiorach muzealnych.

Remont elewacji wraz z konserwacją i rekompozycją dekoracji ma kosztować ok. 350 tys. zł, z czego 157 tys. zł wyniesie dotacja przyznana przez Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa.

Od 2003 r. w kamienicy działa oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, w którym można oglądać ekspozycję pokazującą, jak mieszkali krakowscy mieszczanie od XVII do XIX w.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie