REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

Ośrodek Edukacji Przyrodniczej otwarto w Umianowicach. Ponad 2 lata trwała budowa i pochłonęła 23 mln zł

  • Autor: PAP
  • 30 wrz 2022 14:07
Ośrodek Edukacji Przyrodniczej otwarto w Umianowicach. Ponad 2 lata trwała budowa i pochłonęła 23 mln zł
Główną atrakcją ośrodka jest "Nidarium" - akwarium o pojemności około 25 tys. litrów, pokazujące życie w środowisku Nidy, fot. Unsplash

Ośrodek Edukacji Przyrodniczej otwarto w Umianowicach. Budowa placówki trwała blisko 2,5 roku, a jej koszt wyniósł około 23 mln zł i w 85 proc. został sfinansowany z funduszy unijnych.

REKLAMA

  • Ośrodek Edukacji Przyrodniczej mieści się w Umianowicach.
  • Główną atrakcją ośrodka jest "Nidarium" - akwarium o pojemności około 25 tys. litrów, pokazujące życie w środowisku Nidy.
  • Budowa placówki trwała blisko 2,5 roku, a jej koszt wyniósł około 23 mln zł.

"Ośrodek został stworzony głównie z myślą o dzieciach i młodzieży. Delta rzeki Nidy to wyjątkowy w skali Europy ekosystem. Występują w nim gatunki roślin i zwierząt niespotykane w innych częściach naszego regionu. Współczesna młodzież, zwłaszcza ta z dużych miast, rzadko ma do czynienia z naturą. Obecność w tym ośrodku to gwarancja bezpośredniego kontaktu z przyrodą" - powiedział PAP marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski.

Ośrodek Edukacji Przyrodniczej mieści się w Umianowicach (gm. Kije), w pobliżu starorzeczy Nidy, najcieplejszej nizinnej rzeki w Polsce. Główną atrakcją ośrodka jest "Nidarium" - akwarium o pojemności około 25 tys. litrów, pokazujące życie w środowisku Nidy. Można w nim zobaczyć wszystkie gatunki flory i fauny, które żyją w Nidzie. Największą rybą jest brzana osiągająca około 80 cm. Są też ławice malutkich ryb, jak różanki i cierniki, łącznie kilkaset okazów. W ośrodku przygotowano także dwa mniejsze akwaria, w których prezentowane są kumaki nizinne, traszki grzebieniaste i żółw błotny. To gatunki naturalnie występujące w starorzeczach Nidy.

W ramach projektu przebudowano również dawną wieżę ciśnień w pobliżu kolejki wąskotorowej. Na jej dachu przygotowano platformę widokową do obserwacji ornitologicznych. Można z niej obserwować występujące tu rozmaite gatunki ptaków, m.in. żurawie, bociany czy bielika.

W ośrodku wybudowano również wolierę dla ptaków drapieżnych. "Trafiać będą tutaj ranne ptaki, a po rehabilitacji będą wypuszczane na wolność. Te z ptaków, które nie będą już w stanie żyć samodzielnie, zamieszkają w ośrodku na stałe. W centrum jest także małe gospodarstwo z konikiem polskim, czerwoną krową polską, kozami, owcami i różnymi gatunkami kur" - powiedział PAP dyrektor Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych Tomasz Hałatkiewicz.

W obiekcie przewidziano także 55 miejsc noclegowych. "Będą do nas przyjeżdżały dzieci i młodzież w ramach tzw. zielonych szkół. Ośrodek będzie działał przez cały rok. Młodzi ludzie będą mogli uczestniczyć w codziennych pracach przy gospodarstwie, to jeden z elementów edukacji i poznawania świata przyrody" - zaznaczył Hałatkiewicz.

Ośrodek ma być również miejscem organizacji konferencji naukowych, praktyk dla studentów kierunków przyrodniczych oraz realizacji projektów naukowo-badawczych związanych z ochroną środowiska przyrodniczego.

"Ośrodek ma wszystkie walory do tego, aby młodzi ludzie chętnie spędzali tutaj czas na łonie przyrody. Jest także część hotelowa, dzięki której dzieci i młodzież w ciągu kilku dni mogą badać i obserwować śródlądową deltę Nidy, brać udział w pokazach i warsztatach. W pigułce mamy tutaj to wszystko, czym może nas zaskoczyć niezwykle atrakcyjny przyrodniczo region Ponidzia. To niezwykle udana inicjatywa zarządu województwa świętokrzyskiego, dzięki której Umianowice staną się centrum edukacyjnym i turystycznym wokół rzeki Nidy" - powiedział PAP wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz.

Budowa placówki trwała blisko 2,5 roku, a jej koszt wyniósł około 23 mln zł i w 85 proc. został sfinansowany z funduszy unijnych.

Śródlądowa delta rzeki Nidy stanowi jeden z najbogatszych przyrodniczo obszarów w Europie. Układ zlewni Nidy powoduje, że rzeka zbiera dużo wody w Górach Świętokrzyskich. Zwalnia bieg, wpływając na rozległy, płaski i wypełniony piaskami teren zamknięty Garbem Pińczowskim. Powstały w ten sposób układ rzeźby terenu od dawna sprzyjał powstawaniu rozlewisk. W obszarze delty Nidy występuje m.in. około 170 gatunków ptaków, 19 gatunków mięczaków umieszczonych na Czerwonej Liście Zwierząt Ginących i Zagrożonych w Polsce i około 40 gatunków ryb.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie