Ośrodek narciarski Szczyrk Mountain Resort rozbuduje górskie ścieżki rowerowePAP - 05-11-2019 09:14


Górskie trasy rowerowe w Szczyrku mają być rozbudowane. W maju 2020 r. otwarta zostanie czerwona trasa enduro na Małym Skrzycznym - zapowiedział rzecznik SMR Michał Słowioczek.

Uruchomione latem br. ścieżki Szczyrk Enduro Trails to dwie trasy: Hip-Hopa, która startuje ze Zbójnickiej Kopy, oraz Otik, z początkiem w pobliżu Hali Skrzyczeńskiej. Mają one zróżnicowany poziom trudności, a ich łączna długość to blisko 10 km.

"Budowa ścieżek w następnych latach będzie kontynuowana" - poinformował Słowioczek. Wskazał, że do powstałych w tym roku, w kolejnych latach dokładane będą następne odcinki. "Wraz ze startem sezonu rowerowego, w maju 2020 r. otwarta zostanie czerwona trasa enduro, która zaczyna się na Małym Skrzycznym. Kolejne trasy są w fazie projektowania" - wskazał.

Jak podkreślił, ośrodek rowerowy w Szczyrku oraz kompleks kilkunastu tras w okolicach sąsiedniego Bielska-Białej dają w sumie blisko 50 km ścieżek dla rowerzystów górskich. "Na przykładzie obu miast widać wyraźnie, że ta forma spędzania wolnego czasu staje się masową rozrywką, pozwalającą połączyć radość jazdy z podziwianiem górskiej przyrody" - poinformował. Dodał, że z tras w Szczyrku tylko w pierwszych dwóch miesiącach funkcjonowania skorzystało 12 tys. osób. "To wyraźnie pokazuje skalę zainteresowania" - ocenił.

Słowioczek zapowiedział, że z myślą o rowerzystach Ośrodek poprawi też przepustowość kolei linowej na Zbójnicką Kopę. "Na każdej kanapie zamontowane zostaną haki do przewozu rowerów. Tym samym ich liczba wzrośnie z 33 do 67" - wyjaśnił. Przeprojektowane mają być perony do wsiadania i wysiadania tak, aby montaż rowerów był łatwiejszy.

Kolej na Zbójnicką Kopę wykorzystuje sześcioosobowe kanapy, które mają osłony przed wiatrem i podgrzewane siedzenia. Trasa kolejki liczy 1,7 tys. m. W ciągu godziny na górę może wyjechać 2 tys. osób.

Rzecznik dodał, że zimą 2020 r. do użytku zostanie oddana całoroczna restauracja na Hali Skrzyczeńskiej dla 450 osób.

Przedstawiciel Ośrodka nie podał wartości inwestycji.

Położony na zboczach Małego Skrzycznego i Wierchu Pośredniego Szczyrk Mountain Resort to jeden z największych ośrodków narciarskich w Polsce. Posiada ponad 23 km tras