REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Ostrowski wehikuł czasu, czyli Muzeum 3D już otwarte

  • Autor: PAP
  • 08 mar 2018 14:45
fot. pixabay.com

W ratuszu Ostrowa Wlkp. otwarto Muzeum 3D; zwiedzający będą mogli odbyć spacer starymi ulicami Ostrowa, zobaczyć ówczesne sklepy, a także spędzić czas w kinie zaaranżowanym na wnętrze dawnego Kina Roma.

REKLAMA

"Ulica zaprojektowana jest na wzór ostrowskiej ulicy z początku XX wieku. W tle słyszalne są dźwięki ówczesnego Ostrowa - gwar ludzi, stukot koni, dźwięki pojazdów jeżdżących po bruku" - poinformował Dyrektor Muzeum Miasta Ostrowa Wlkp. Witold Banach. Nazwał Muzeum 3D "ostrowskim wehikułem czasu".

Głównym elementem stałej wystawy jest rekonstrukcja dawnej ulicy miejskiej z zakładem fryzjerskim, witrynami sklepowymi, ławkami, latarniami i słupem ogłoszeniowym z monitorem, na którym wyświetlane są dawne plakaty. Jest też sala stylizowana na dawne Kino Roma, w której można zobaczyć unikatowe filmy z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Ich autorem jest Wacław Suszycki; filmy przekazała muzeum jego wnuczka - Ewa Szczepanek.

W Cafe Muzeum, urządzonym w stylu dawnej cukierni Belle-Epoque, znajdują się ikonografie dawnych ostrowskich lokali gastronomicznych i oryginalne obiekty zabytkowe m.in. ekspres do kawy, kasa, stolik kawiarniany i krzesła. Prezentowane są tu, pochodzące z Polskiego Radia nagrania wypowiedzi związanych z miastem pisarzy Gustawa Bojanowskiego i Jadwigi Żylińskiej wspominających dawne miasto.

Prezydent Ostrowa Wlkp. Beata Klimek podkreśliła "harmonijną konwencję" nowej placówki, łączącą "nowoczesne multimedia z tradycyjną ekspozycją".

"Jest to inwestycja, która powstała przede wszystkim dzięki udziałowi pozyskanych przez miasto funduszy zewnętrznych. To wartość, którą w Ostrowie Wlkp. niezwykle doceniamy i często podkreślamy. Jesteśmy bowiem miastem, które rozwija się w ogromnej mierze właśnie dzięki pieniądzom europejskim" - powiedziała Klimek.

Całość inwestycji to koszt 2 mln 375 tys. zł, z czego dofinansowanie ze środków unijnych wyniosło ponad 2 mln zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie