REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Oświęcim z milionami na miejskie inwestycje

  • Autor: PAP
  • 26 mar 2018 16:02
Oświęcim z milionami na miejskie inwestycje
fot. foter

48 mln zł z funduszy UE pozyskały w ostatnim czasie na inwestycje w mieście władze Oświęcimia. Prezydent miasta Janusz Chwierut poinformował, że dzięki tym pieniądzom zrealizowanych zostanie w ciągu najbliższych trzech lat dziewięć inwestycji.

REKLAMA

"W ostatnim czasie ściągnęliśmy do Oświęcimia 48 mln zł, które wydamy w przeciągu trzech najbliższych lat. To ogromne pieniądze; większe niż nasz tegoroczny budżet inwestycyjny, który wynosi prawie 45 mln zł. Dodatkowe pieniądze unijne dynamizują i przyśpieszają rozwój miasta" - podkreślił Janusz Chwierut.

Samorządowiec poinformował, że inwestycjami, które ostatnio otrzymały dofinansowanie, jest budowa domu kultury w dzielnicy Zasole oraz rozbudowa punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych prowadzonych przez Zakład Usług Komunalnych.

Prace przy budowie placówki kultury rozpoczęły się w połowie ub.r. i mają potrwać do jesieni br. Obejmują m.in. adaptację na jej potrzeby dawnej wymiennikowni ciepła, w tym dobudowanie do niej nowego skrzydła. Powstaną też miejsca parkingowe. Koszt inwestycji wynosi ok. 5,8 mln zł, z czego 3,2 mln zł będzie pochodziło z funduszy UE. Na rozbudowę punktów selektywnej zbiórki odpadów Oświęcim otrzyma 1,7 mln zł.

Rzecznik magistratu Katarzyna Kwiecień przypomniała, że wcześniej samorząd pozyskał m.in. unijne fundusze na budowę przy dworcu PAP wielopoziomowego parking typu Park and Ride, który będzie pełnił funkcję węzła przesiadkowego w kierunku Krakowa, Katowic lub Czechowic-Dziedzic. W czterokondygnacyjnym budynku znajdzie się miejsce dla 300 samochodów. Prace zakończą się w 2020 r. Inwestycja będzie kosztowała 16,8 mln zł. Z funduszy UE trafi na ten cel 14,3 mln zł. Reszta pochodzi z budżetu miasta.

Dofinansowanie otrzymała budowa Parku Pojednania Narodów, który powstaje na terenie w pobliżu byłego niemieckiego obozu Auschwitz I. Inwestycja będzie kosztowała ponad 4 mln zł. "Miasto pozyskało na ten cel z funduszy UE 2,25 mln zł" - powiedziała rzecznik.

Park będzie położony vis a vis byłego niemieckiego obozu, na przeciwległym brzegu rzeki Soły, która oddzieli go od bezpośredniego otoczenia Miejsca Pamięci Auschwitz. Zajmie powierzchnię 14 ha. "Powstają tam nowe ścieżki spacerowe i miejsca dla spotkań mieszkańców oraz turystów. (…) Można tam będzie organizować wydarzenia o różnym charakterze, m.in. festiwale ze sceną umiejscowioną w rejonie ul. Kamieniec" - powiedział prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut.

Komunalny Miejski Zakład Komunikacji pozyskał 18 mln zł na zakup 19 autobusów Solaris. Z własnych pieniędzy firma dołożyła 3 mln zł. "Pierwszych pięć nowych autobusów wyjedzie na ulice miasta wiosną" - poinformowała Kwiecień.

Miasto zdobyło unijne pieniądze m.in. także na termomodernizację dwóch przychodni zdrowia, przedszkoli, harcówki i środowiskowego domu samopomocy, zabezpieczenie wzgórza zamkowego wraz z przygotowaniem znajdujących się tam tuneli do zwiedzania przez turystów oraz rozbudowę dziennego domu pomocy.

Magistrat ma już gotowe projekty kolejnych przedsięwzięć, które mogą otrzymać finansowanie unijne. Jednym z nich jest realizacja drugiego etapu zagospodarowania Parku Pojednania Narodów. Zakłada on budowę mostu dla pieszych na rzece Sole. Przeprawa połączy Park z terenem tuż przy byłym niemieckim obozie. Szacunkowy koszt inwestycji to 23 mln zł.

"Złożyliśmy już wniosek o fundusze unijne w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego województwa małopolskiego 2014-2020. Analizujemy też możliwość aplikacji o fundusze zewnętrzne w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego i Europejskiego Obszaru Gospodarczego na lata 2014-2021, które mają być ogłoszone w tym roku" - poinformowała szefowa Biura Rozwoju Miasta Magdalena Stapurewicz-Cierkosz.

Most powstanie pod warunkiem, że miasto otrzyma dofinansowanie zewnętrzne. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie