×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Oświęcimska uczelnia zaadaptuje zabytek na potrzeby dydaktyczne

  • Autor: PAP
  • 03 sty 2019 13:18
Oświęcimska uczelnia zaadaptuje zabytek na potrzeby dydaktyczne
fot. shutterstock

Zabytkowy budynek, położony nieopodal Miejsca Pamięci Auschwitz, zaadaptuje na potrzeby naukowe i dydaktyczne Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Oświęcimiu. Rektor uczelni prof. Witold Stankowski powiedział w czwartek, że prace potrwają do końca 2020 r.

REKLAMA

- To jedna z największych inwestycji w sektorze wyższego szkolnictwa zawodowego. W budynku utworzymy centra kształcenia medycznego i inżynieryjnego. Powstaną laboratoria i warsztaty. Obok kierunków istniejących, jak pielęgniarstwo czy ratownictwo medyczne, znajdą się tam powstające, m.in. mechatronika medyczna i optometria. Mówimy o nowych, niezwykle innowacyjnych kierunkach"- powiedział rektor.

Prof. Stankowski dodał, że renowacja budynku i jego adaptacja dla potrzeb uczelni potrwa do końca przyszłego roku. "Pierwsze prace przygotowawcze już się rozpoczęły. Bardzo chcielibyśmy się częściowo wprowadzić do nowego budynku jeszcze w tym roku. Jesteśmy jedną z niewielu uczelni, w której sukcesywnie przybywa studentów" - zaznaczył.

Władze uczelni szacują koszt remontu, adaptacji i wyposażenia na ok. 30 mln zł. 13 mln zł przekazało ministerstwo nauki. "Finansowo wspiera nas też Kancelaria Premiera. Jednocześnie chcemy zaangażować własne fundusze. Właściwa gospodarka finansami powoduje, że o roku mamy dodatni wynik co roku. Będziemy też poszukiwali innych źródeł finansowania" - powiedział rektor.

Budynek, który jest remontowany, znajduje się tuż obok dwóch innych obiektów uczelni. Jest z nich największy. Jego powierzchnia to ok. 10 tys. m kw. Wszystkie trzy budynki powstały przed wojną. Podczas okupacji były wykorzystywane przez Niemców z załogi KL Auschwitz. W piwnicy jednego z nich SS umieściło pierwszych więźniów obozu - 728 Polaków deportowanych 14 czerwca 1940 r. z więzienia w Tarnowie. "To dzięki apelom byłych więźniów z pierwszego transportu powstała tutaj uczelnia" - podkreślił prof. Witold Stankowski.

Remontowany budynek wpisany jest do rejestru zabytków. Od wielu lat stał pusty.

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Oświęcimiu powstała w 2005 r. Pięć lat później otrzymała imię Witolda Pileckiego. Uczelnia kształci studentów na 16 kierunkach. W jej murach studiuje ponad 1,8 tys. osób.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie