Oto budynek, który zastąpi lukę po siedzibie LOT-uDziennik Bałtycki - 16-10-2017 14:47


Finałowy etap konkursu na koncepcję urbanistyczno-architektoniczną bryły, która stanie w miejscu dawnej siedziby LOT-u przy Bramie Wyżynnej w Gdańsku, został rozstrzygnięty. Choć komisja nie wytypowała laureata pierwszego miejsca, realizacji podejmie się pracownia architektoniczna KD Kozikowski Design - podaje Dziennik Bałtycki. 


Na wiosnę właściciel terenu przy ul. Wały Jagiellońskie wraz z Oddziałem "Wybrzeże" Stowarzyszenia Architektów Polskich ogłosili konkurs. Uczestnicy mieli za zadanie zaprojektować budynek, w którym ma mieścić się hotel, biura i pasaż handlowo-usługowy. Prócz samej bryły, architekci musieli zaproponować zagospodarowanie terenu wokół.

D0 finału weszło sześć prac, jednak żadna z nich w pełni nie usatysfakcjonowała komisji. Jury nie przyznało pierwszej nagrody, przez co zamanifestowało niedosyt w kwestii zaproponowanych projektów. Jednakże inwestor do dalszych prac projektowych zaprosił laureata drugiego miejsca - pracownię architektoniczną KD Kozikowski Design z Gdańska.

Firma KD Kozikowski Design w swoim projekcie wprowadziła architekturę typową dla biurowców w zestawieniu z charakterystyczną dla Gdańska cegłą. Zastosowano również podwójny system szklenia. Od strony Targu Węglowego bryła jest bardziej regularna, a materiały do niej użyte nawiązują do sąsiadujących obiektów.

Nowy budynek powstanie najwcześniej pod koniec 2020 roku.