REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Oto najbardziej elektromobilne miasta w Polsce

  • Autor: PropertyDesign.pl/UM Warszawa
  • 30 wrz 2021 12:15
Oto najbardziej elektromobilne miasta w Polsce
Fot. Shutterstock

W rankingu największych polskich miast Warszawa zwyciężyła w dwóch z czterech kategorii: transporcie elektrycznym i transporcie zbiorowym. Na podium jest też w przypadku transportu rowerowego.  Ranking przygotowała Fundacja Promocji Pojazdów Elektrycznych i Polityka Insight.

REKLAMA

Fundacja Promocji Pojazdów Elektrycznych i Polityka Insight przygotowały ranking, w którym wzięły pod lupę 50 największych, polskich miast. Opracowanie porównuje je pod względem wprowadzanych rozwiązań na rzecz elektromobilności i transportu zeroemisyjnego. Działania miast zostały zmierzone za pomocą 27 mierników podzielonych na pięć obszarów działania samorządów.  Stolica zwyciężyła w kategorii transport elektryczny i transport zbiorowy, a w przypadku transportu rowerowego zajęła trzecią pozycję.

Warszawa najlepiej poradziła sobie w liczbie stacji ładowania oraz stopniu elektryfikacji komunikacji miejskiej. W przypadku transportu zbiorowego ważna była dostępność metra, ale także rozbudowana sieć tramwajów i połączenia kolejowe. Katowice w tej kategorii zajęły miejsce drugie, a Łódź i Rzeszów ex aequo trzecie. Stolica znalazła się również na podium pod względem udziału aut elektrycznych we flocie urzędu miasta - z niemal 20 proc. zajęła trzecie miejsce. 

Jeśli chodzi o transport rowerowy, Warszawę wyprzedziły Chorzów i Wrocław. W kategorii Ułatwienia dla elektromobilności pierwsze miejsce zajął Poznań. Stolica Wielkopolski przyjęła strategię rozwoju elektromobilności i plan lokalizacji stacji ładowania pojazdów elektrycznych, a także ofe­ruje pomoc w ich instalacji. Kolejne miejsca zajęły Szczecin i Gorzów Wielkopolski. 

Bezapelacyjnie pierwsze miejsce dla Warszawy przypadło w kategorii transport zbiorowy. Komunikacja miejska w Warszawie jest zdecydowanie najlepiej rozbudowana ze wszystkich, polskich miast. W 2020 r. na każdego mieszkańca przypadło aż 150 wozokilometrów, co jest wynikiem dwukrotnie lepszym od zajmującej drugie miejsce Łodzi. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie