Po raz dziewiętnasty przyznane zostały Certyfikaty Polskiej Organizacji Turystycznej. Wyróżnienia te otrzymało 15 krajowych przedsięwzięć turystycznych. Złoty Certyfikat 2022 otrzymała Kopalnia Guido i Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu.
Certyfikaty Polskiej Organizacji Turystycznej są przyznawane przez kapitułę powołaną przez prezesa POT. W jej skład wchodzą wybitni eksperci z zakresu turystyki, marketingu, budowy i promocji produktów turystycznych, a także przedstawiciele środowisk akademickich oraz mediów. Przy wyborze najlepszych produktów turystycznych, kapituła kieruje się ideą, że certyfikaty POT mają być swoistym drogowskazem dla turystów, którzy dokonując wyboru oferty turystycznej, chcą być pewni, że dobrze inwestują swój czas i pieniądze. Złoty Certyfikat to specjalna nagroda stworzona dla już certyfikowanych produktów turystycznych, które rozwijają się w unikalny i wyjątkowy sposób.
Do konkursu zgłoszono zgodnie z regulaminem 46 produktów turystycznych w kategorii Certyfikatu POT, 11 produktów w kategorii Złotego Certyfikatu i 13 do Certyfikatu Specjalnego. Łącznie odnotowano 70 zgłoszeń do etapu ogólnopolskiego.
Oto atrakcje, które dołączyły do prestiżowego grona certyfikowanych produktów turystycznych.
Złoty Certyfikat:
Certyfikaty POT:
Wyróżnienia:
Certyfikat Internautów:
Certyfikat Specjalny:
Kompleks Sztolnia Królowa Luiza to niemal 5 km nieczynnych podziemnych wyrobisk, który wraz z Kompleksem Kopalnia Guido (5,5km) wchodzą w skład Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Sztolnia Królowa Luiza to połączenie dwóch górniczych, historycznych obiektów: Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej (niem. Hauptschlüssel-Erbstollen) oraz Kopalni Królowa Luiza (niem. Königin Luise Grube). Poza częścią podziemną Kompleks Sztolnia Królowa Luiza posiada również zabudowania powierzchniowe takie jak m.in.: budynek maszyny wyciągowej z działającą maszyną parową, zabytkowa łaźnia łańcuszkowa, budynek zmiękczalni wody, akumulatorowni, stacji sprężarek i rozdzielni 6kv, szyb Carnall z wieżą szybową, na której szczycie znajduje się platforma widokowa.
Obiekty te zostały poddane pracom górniczym oraz rewitalizacyjnym. Kompleks oddawany był do użytku turystom w trzech etapach: pierwsze zrewitalizowane wyrobiska turyści mogli zwiedzać już w czerwcu 2016 roku. Ponad rok później (wrzesień 2017) przygotowany i zabezpieczony został kolejny odcinek Sztolni. 14 września 2018 roku ostatni fragment Sztolni, w tym najdłuższy podziemny spływ łodziami w Polsce, doczekał się pierwszych turystów.
Właściciel, Architekt Studio S - Biuro Architektoniczne Michał Szymanowski
Założyciel, Architekt KWK Promes
Partner, Architekt Sud Architectes Polska
Współwłaściciel, Architekt Ultra Architects
Współwaściciel, Architekt Ultra Architects
Członek Zarządu, Współwłaściciel, Architekt RKW Rhode Kellermann Wawrowsky Architektura + Urbanistyka