×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Oto najnowszy projekt pracowni Karpiel Steindel Architektura. Nawiązuje do architektury domów góralskich

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 26 cze 2019 16:01
 Oto najnowszy projekt pracowni Karpiel Steindel Architektura. Nawiązuje do architektury domów góralskich
fot. Krystian Morawetz

Budynek spod kreski Karpiel Steindel Architektura o pow. 250 mkw. powstał w Kościelisku. Charakterystyczny zamysł projektu stanowi nowoczesne przetworzenie okapów - typowego elementu architektury domów góralskich.

REKLAMA

Okapy - restrykcyjnie wymagane zapisami planu miejscowego wciągnięto w plan nowego budynku tworząc w ten sposób spójną i nowoczesną bryłę. Tradycyjne zadaszenia zastąpiono nowoczesną w formie, modrzewiową ramą. Tworzy ona jednocześnie zadaszenie traktu biegnącego w przyziemiu domu. Powstała w ten sposób oryginalna rama, dała podstawę balkonów, na których bardzo zależało inwestorom.

Całość dopełniły kamienne podmurówki z lokalnego piaskowca, nawiązujące do tzw. kamiennej "pecki" - tradycji kładzenia kamieni szczelnie, jeden po drugim na sobie bez konieczności użycia zaprawy.

W ten sposób powstał w nowoczesny budynek, wyróżniający się na tle sąsiedniej zabudowy, pełen jednak czytelnych cytatów i zapożyczeń z lokalnych tradycji budownictwa podhalańskiego. Przetworzone elementy regionalnego detalu pozwoliły na ich wykorzystanie w projekcie domu w pełni współczesnego, zachowując zarazem nierozerwalność tradycji miejsca.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie