REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Oto pierwszy pomysł na Monopolis. To projekt MAKAA

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 24 paź 2017 09:00
Oto pierwszy pomysł na Monopolis. To projekt MAKAA
Monopolis fot, MAKAA
Oto pierwszy pomysł na Monopolis. To projekt MAKAA
Oto pierwszy pomysł na Monopolis. To projekt MAKAA
Oto pierwszy pomysł na Monopolis. To projekt MAKAA
Oto pierwszy pomysł na Monopolis. To projekt MAKAA
Oto pierwszy pomysł na Monopolis. To projekt MAKAA
Oto pierwszy pomysł na Monopolis. To projekt MAKAA
Oto pierwszy pomysł na Monopolis. To projekt MAKAA
Oto pierwszy pomysł na Monopolis. To projekt MAKAA
Oto pierwszy pomysł na Monopolis. To projekt MAKAA
Oto pierwszy pomysł na Monopolis. To projekt MAKAA

Zabytkowe przestrzenie dawnego Monopolu Wódczanego zamienili w Monopolis. Oto pierwsza koncepcja urbanistyczna na zagospodarowanie terenów dawnych łódzkich zakładów przemysłu spirytusowego w Łodzi, którą opracowała pracownia MAKAA.

REKLAMA

- Praca nad rewitalizacją budynków historycznych to praca na kontrastach, które w gruncie rzeczy było pracą nad strukturą przypominającą miniaturę miasta Łodzi. Działka przy ulicy Kopcińskiego ma wiele zalet i ogromną wartość kulturową dla Łodzi. Jest to także bardzo trudna działka, ze względu na oddzielenie tych terenów silną granicą - dwujezdniową ulicą od centrum miasta oraz na słabo jeszcze zdefiniowane sąsiedztwo i skomplikowany kształt samej działki - wspominają architekci z pracowni MAKAA.

Projektując koncepcję nowego centrum wielofunkcyjnego starali się przede wszystkim na nowo zdefiniować inwestycję w otaczającej przestrzeni. Historyczne i społeczne uwarunkowania miejsca, budynki istniejące i inwestycje planowane w sąsiedztwie były dla nich podkładem do analiz, studium bryły, funkcji oraz układów komunikacyjnych. - Nie bez znaczenia dla nas oraz dla inwestora było ulokowanie tej inwestycji na aktualnej mentalnej i kulturowej mapie Łodzi. W tym znaczeniu polityka miejska powinna prowadzić do zszywania dzielnic i łączenia różnych stref miasta w skali przyjaznej ludzkiej percepcji. Symboliczne jest dla mnie historyczne zdjęcie ulicy Kopcińskiego ( dawna Zagajnikowa ) z widokiem na Polmos. Odczuwalna jest na nim przyjemna ludzka skala traktu komunikacyjnego bardzo różniące się od dzisiejszej percepcji miejsca - nadmieniają.

Architekci szczególnie dumni są z układu urbanistycznego wewnątrz działki oraz efektywności powierzchni. - Zależało nam na tym aby zachować walory funkcjonalne- estetyczne przestrzeni między historycznymi budynkami. Poprzeczka postawiona była bardzo wysoko. Z jednej strony klimatyczne uliczki były bardzo inspirujące. Z drugiej jednak strony, to działka o skomplikowanym kształcie i trudnym układzie budynków istniejących, ze względu na aktualne przepisy bezpieczeństwa użytkowania. Aby sprostać skomplikowanym formom potrzeba było ogromnej ilości pracy wielu ekspertów - projektantów dróg, bezpieczeństwa ppoż czy konstruktora - zauważają.

Utworzyli wewnątrz dwa place. Jeden z nich, na wjeździe od ulicy Kopcińskiego, ma starannie eksponować elewacje i główne wejścia do budynków, a także tworzyć wygodne podjazdy. Przede wszystkim ma on być przyjemnym miejscem, na którym po prostu miło się przebywa. Dzięki kompozycjom warstwic różnicujących poziomy terenu, tam gdzie było trzeba dodaliśmy monumentalności fasadom, a gdzie indziej utworzyliśmy „zakamarki” - kaniony w których czujemy się bezpiecznie i kameralnie. Ponadto płynne linie warstwic stały się odpowiedzią na to jak zorganizować przestrzeń aby była estetyczna, czytelna, bezpieczna, funkcjonalna i po prostu przyjemna w odbiorze. Dodatkowo, tam gdzie było to możliwe, w uzgodnieniu z ówczesnym Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków postanowili „zburzyć mury” i otworzyć przestrzeń działki na przestrzeń publiczną miasta. Zburzyć mury oczywiście w sensie przenośnym, gdyż wszystkie cenne fragmenty zabudowy, otaczającej działkę przeniesione miały być w inne miejsce działki.

- Drugim ważnym wyzwaniem dla założonej inwestycji, było uzyskanie wymaganej efektywności zabudowy oraz utrzymanie wskaźników efektywności nowych budynków w granicach obowiązujących w Łodzi. Jedno i drugie ponownie ze względu na skomplikowaną strukturę działki, i jej historycznej zabudowy było ogromnym wyzwaniem. Po wielu miesiącach prac, wykonaniu wielu próbnych makiet, uzyskując wymaganą przez inwestora powierzchnię, zaprojektowaliśmy budynki, które mimo monumentalnej skali nie konkurują z historyczną zabudową. Czasami dopełniają place, zagospodarowują działkę, czasami subtelnie podkreślają istniejące elewacje i kształty. Ale też nie udają, że chowają się za parawanem dobrej historycznej architektury. Mają być dobrą architekturą na miarę światowych trendów, tak jak były odbierane Łódzkie Zakłady Polmos w latach, gdy były projektowane i wznoszone wg projektu Chełmińskiego. Ale też ich forma wynika z szacunku do istniejącego dziedzictwa kulturowego budynków Polmosu - opowiadają architekci.

Dzięki miękkim formom, delikatnym materiałom nowa zabudowa ma tworzyć subtelne tło dla mocnych, ceglanych, dekoracyjnych form. Dzięki użyciu historycznych posadzek i dekoracyjnych form we wnętrzach chcieliśmy uniknąć sztuczności i sprawić, że wprowadzenie nowego nie będzie powodowało chłodu i dystansu.

- Pierwotny nasz pomysł - „chmura nad fabryką” - staraliśmy wypracować tak aby nie był on trywialną rzeźbą samą dla siebie. Wszystko co dzieje się z formą i funkcją budynku wynikało przede wszystkim z nowych potrzeb użytkowników, ich bezpieczeństwa i przyjemności korzystania z tych przestrzeni. Dzięki temu bardzo oryginalnemu i nietypowemu, jak na budynki biurowe, założeniu wypracowaliśmy estetyczne i efektywne rozwiązania. Odpowiadając tym samym na dużą ilość wyzwań związanych z wytycznymi tej inwestycji - opowiadają.

Każdy budynek aby zaistnieć w historii miasta potrzebuje pieniędzy by o niego zadbać, czasu aby mógł zaistnieć w atmosferze miasta nie tylko jako zjawisko marketingowe, oraz ludzi którzy go wypełnią i zagospodarują uliczki, place, sklepy, pracownie i wnętrza. Z tego punktu widzenia koncepcja architektów jest tylko elementem w dyskusji nad przyszłością miasta Łodzi.

Projekt koncepcyjny, z uzgodnieniami Decyzji Środowiskowej, Warunków Zabudowy oraz pozytywna opinią Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Łodzi – 04.2012-01.2015

Opracowanie Architektoniczne: MAKAA group. Marcin Waloryszak, Katarzyna Waloryszak, Beata Duda, Agata Gryszkiewicz, Monika Stępniewska
Opracowanie koncepcji konstrukcji : Robert Łuszczyński, Buro Happold Polska
Opracowanie koncepcji instalacji : WSP Polska
Opracowanie koncepcji zabezpieczeń pożarowych: Krzysztof Matczak
Opracowanie koncepcji projektów drogowych: Major
Projekty małej architektury : Janusz Kaniewski

Funkcja : Biurowo- usługowa, sklepy, Spa, muzeum, restauracje
Powierzchnia całkowita: 29 000 mkw

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie