×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Oto pierwszy żłobek hortiterapeutyczny w Polsce. To projekt DD Architekci

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 27 wrz 2018 09:00
  • Aktualizacja: 27 wrz 2018 09:02
Oto pierwszy żłobek hortiterapeutyczny w Polsce. To projekt DD Architekci
fot. DD Architekci

Pierwszy w Polsce żłobek hortiterapeutyczny zlokalizowany jest w malowniczym krajobrazie otuliny Ojcowskiego Parku Narodowego. Projekt opracowała pracownia DD Architekci z Katowic.

REKLAMA

- Realizacja była niezmiernie trudna, a zapisy MPZT właściwie uniemożliwiały zbudowanie współczesnego obiektu, spełniającego przepisy i wymogi tak trudnego projektu jakim jest żłobek - mówi architekt Dariusz Dudek.

Obiekt formą i materiałem nawiązuje do lokalnej, historycznej architektury. - Poprzez elementy nowoczesności i niekonwencjonalną adaptację detali i zapisów Planu otrzymaliśmy prostą i minimalistyczną bryłę - podkreśla architekt z pracowni DD Architekci.

Placówka ma być pierwszym żłobkiem hortiterapeutycznym, czyli opartym na koncepcji rozwoju dzieci poprzez obcowanie z roślinnością i naturą. - Stąd bardzo duża ilość pomysłów związanych z zielenią: eksperymentalne ogrody zimowe, zielone tarasy, plantacja krzewów owocowych przy zadaszonym wejściu do obiektu - dodaje.

Na parterze znajduje się zadaszona strefa wejściowa z magazynem wózków gdzie przebrane dzieci mogą czekać na spacer. Ze strefy tej poprzez wydzieloną klatkę ppoż wchodzi się do sprytnie doświetlonej szatni gdzie dzieci się przebierają. Główną częścią parteru są dwie sale zabaw i nauki które mogą być połączone poprzez składaną akustyczną ścianę tworząc jedną przestrzeń. Każda z sal ma niezależną łazienkę, zimowy eksperymentalny ogród gdzie można hodować rośliny oraz bezpośrednie wyjście na zadaszony taras otwarty na ogród.

Na piętrze znajduje się sala leżakowania z tarasem z częścią zieloną i łazienką. Całość założenia dopełnia kuchnia ze zmywalnią, szatnia pracowników i pomieszczenie biurowe.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie