Oto wielcy zwycięzcy Prime Propery Prize. Zobacz, które inwestycje nagrodziliśmy za architekturęPropertydesign.pl - 18-07-2017 09:00


Już od 2014 r. w konkursie Prime Propery Prize nagradzamy obiekty komercyjne wnoszące na rynek nowatorskie rozwiązania architektoniczne i projektowe, wyznaczające nowe trendy w tym zakresie, a także powstające z poszanowaniem otoczenia i tkanki miejskiej. Przedstawiamy trzy projekty, które kolejno zdobyły nagrodę w 2014, 2015 i 2016 r., a przy okazji zapraszamy do zgłoszenia nominacji w tegorocznym konkursie!

Ostatnie dni na zgłoszenie nominacji w konkursie Prime Property Prize 2017

Prime Property Prize 2014 dla Plac Unii

Statuetka w kategorii Architektura za rok 2014 r. trafiła do centrum Plac Unii. To jedna z największych inwestycji komercyjnych zrealizowanych w Warszawie w ostatnich latach. To także pierwsze centrum handlowe tej wielkości, oddane do użytku w stolicy od ponad sześciu lat. Stojący na granicy Śródmieścia i Mokotowa budynek Placu Unii stał się nowym symbolem tej części stolicy.

Projekt, wyłoniony w konkursie zorganizowanym we współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich, powstał w pracowni APA Kuryłowicz & Associates, pod przewodnictwem profesora Stefana Kuryłowicza. Za inspirację posłużyły przed- i powojenne plany zabudowy okolicy oraz nowojorski budynek Flatiron - jeden z pierwszych wysokościowców o konstrukcji stalowej.

Statuetkę Prime Property Prize za rok 2014 r. odebrał Michał Skotnicki, prezes zarządu, BBI Development oraz architekci Jacek Świderski z Kuryłowicz& Associates oraz Kamila Zębik, partner w Liebrecht & Woods. - Bardzo dziękujemy za to wyjątkowe wyróżnienie. Nagroda jest tym cenniejsza, że ten budynek jest jednym z największych obiektów biurowo-handlowych zrealizowanych nie tylko w Warszawie, ale i na terenie Europy - powiedział prezes BBI, Michał Skotnicki, podczas odbierania nagrody.

Prime Property Prize 2015 dla Puro Gdańsk

Statuetka w kategorii Architektura za rok 2015 r. trafiła do hotelu Puro Gdańsk. Obiekt został zaprojektowany z poszanowaniem historii i tradycji, wtapiając się w tkankę przestrzeni miejskiej. Nie tylko fasada, ale także wnętrza są zakorzenione lokalnie i nawiązują do architektury i stylistyki otoczenia. Hotel to inwestycja spółki Puro Hotels, a za projekt architektoniczny odpowiada pracownia KD Kozikowski Design.

- To nagroda dla całego zespołu ludzi. W imieniu architekta, agencji studia wnętrzarskiego, inwestora, dziękuję. Nasz projekt powstawał na bardzo małej, wymagającej działce i dlatego tym bardziej cieszymy się, że wykreowaliśmy hotel, który zasłużył na nominację i nagrodę - powiedział Przemysław Wieczorek, dyrektor inwestycyjny Puro Hotels, w trakcie odbioru nagrody.

Prime Property Prize 2016 dla Q22

Statuetka w kategorii Architektura za rok 2016 r. otrzymał wieżowiec Q22. Prawie 10 tys. ton żelaza, 34 tys. m. sześciennych betonu, szkło o powierzchni cztery razy większej niż plac Piłsudskiego, kable, które mogłyby połączyć Warszawę z Rzymem – to liczby opisujące warszawski wieżowiec Q22, który stanął u zbiegu al. Jana Pawła II i ul. Grzybowskiej. Q22 ma 38 kondygnacji biur, 155 metrów wysokości i 53 tys. mkw. powierzchni – ponad siedem razy tyle, co Zamek Królewski na Wawelu. Został zaprojektowany w pracowni prof. Stefana Kuryłowicza i wznosi się na miejscu, w którym jeszcze 5 lat temu stał niezbyt udany budynek hotelu Mercure.

To jeden z pięciu najwyższych wieżowców w Warszawie. Całkowicie przeszkolony budynek składa się w dwóch złączonych ze sobą brył, które wyglądają niczym gigantyczny kryształ górski. Do kryształu kwarcu nawiązuje także nazwa zwycięskiego budynku – Q22.

- Q22 dla Echo było ważną inwestycją. Dużo rozmawialiśmy o architekturze i technologiach. Współpraca z pracownią architektoniczną była wspaniała  i zakończyła się sukcesem - powiedział odbierając nagrodę Rafał Mazurczak, członek zarządu, Echo Investment SA. - Jesteśmy uradowani i wzruszeni. Warszawa jest dla nas bardzo ważna. Cieszymy się, że Q22 wzbogacił sylwetkę i panoramę Warszawy. Dziękuję firmie Echo za zaufanie - dodała natomiast Ewa Kuryłowicz, wiceprezes zarządu, Kuryłowicz & Associates.