REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Otoczenie pomnika Reymonta w Łodzi przejdzie metamorfozę

  • Autor: PAP
  • 22 sie 2022 15:49
Otoczenie pomnika Reymonta w Łodzi przejdzie metamorfozę
Otoczenie pomnika Reymonta w Łodzi przejdzie metamorfozę. fot. Shutterstock

Pomnik Reymonta zyska otoczenie nawiązujące do twórczości noblisty. W planach jest powstanie ścieżki edukacyjnej, miejsc do siedzenia, a także domki dla owadów.

REKLAMA

  • Otoczenie pomnika Władysława Reymonta zamieni się w zieleniec nawiązujący do powieści noblisty "Chłopi" - poinformowały władze Łodzi.
  • Metamorfoza pl. Reymonta ma kosztować 500 tys. zł - po 150 tys. zł pochodzić będzie z budżetu miasta i z programu "Województwo Łódzkie Ogrodem Polski”.

O planach związanych z zagospodarowaniem na nowo przestrzeni wokół pomnika noblisty poinformowała na konferencji prasowej w poniedziałek prezydent Łodzi Hanna Zdanowska. Jak wyjaśniła, budżet zadania wynosi ok. 500 tys. zł, przy czym ok. 150 tys. zł będzie pochodzić z kasy miejskiej, tyle samo z programu "Ogrody przyjazne naturze", który jest prowadzony przez Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego.

"Zapraszamy łódzkie firmy do współfinansowania tej nowej zielonej przestrzeni publicznej - oczekujemy partycypacji na podobnym poziomie.(...) Liczymy na to, że będzie to nie tylko wkład jednorazowy, ale że firmy otoczą to miejsce dłuższą opieką" - dodała prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

Przestrzeń do wypoczynku i edukacji

Plac Reymonta, którego centralnym punktem jest pomnik noblisty otoczony zielenią to - zdaniem magistratu - "przestrzeń, której ogromny potencjał nie jest wykorzystywany w żadnym stopniu". Autorzy projektu chcą zamienić go w przyjazne miejsce, które swoim wiejskim charakterem będzie nawiązywać do jednej z najbardziej znanych powieści Reymonta "Chłopi". Na zieleńcu posadzone będą rośliny przyjazne owadom zapylającym - trzmielom, pszczołom, motylom - pojawią się też małe habitaty dla owadów.

Na placu znajdzie się miejsce dla nowej ścieżki prowadzącej w stronę przystanku tramwajowego przy ul. Przybyszewskiego, a także dla siedzisk, na których będzie można odpocząć. Całości dopełni mini ścieżka edukacyjna, która będzie opowiadać o przyrodzie w życiu człowieka w kontekście twórczości Reymonta.

"Prace wykonamy do końca tego roku. To będzie szybka interwencja, nie będziemy przesuwać geometrii jezdni, przystanków, nie będzie też utrudnień dla kierowców. Przetarg na wykonanie robót budowlanych zostanie ogłoszony do końca miesiąca, a wybrany wykonawca będzie mógł rozpocząć prace jeszcze we wrześniu" - zaznaczył dyrektor Departamentu Ekologii i Klimatu w łódzkim magistracie Maciej Riemer.

(PAP)

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie