Otwarcie motylarni w Jaworzu nastąpi tuż po wakacjachPAP - 01-06-2020 09:46


Na 4 września zaplanowane zostało oficjalne otwarcie motylarni przy Muzeum Fauny i Flory Morskiej i Śródlądowej w Jaworzu koło Bielska-Białej. Trwa jej urządzenie. Czekamy jeszcze na niektóre okazy motyli – poinformowała dyrektor Muzeum Barbara Szermańska.

"Planujemy - razem z wójtem gminy Jaworze Radosławem Ostałkiewiczem - oficjalne otwarcie na szóste urodziny naszego muzeum. To będzie 4 września" - powiedziała Szermańska.

Pierwotnie planowano, że otwarcie może nastąpić w wakacje, ale zamierzenia pokrzyżowała epidemia Covid-19. To z jej powodu opóźniło się dostarczenie z zagranicy żywych okazów, jakie będzie można podziwiać w motylarni. Ich transport został na czas epidemii wstrzymany. "Niektóre gatunki mają do nas dotrzeć z Wielkiej Brytanii i Niemiec" - powiedziała Szermańska.

Dyrektor zaznaczyła, że namiot, w którym znajdzie się motylarnia, stoi już przy jaworzańskim Muzeum. "Urządzamy wnętrze. Przychodzą już palmy, montowane jest formikarium" - wyjaśniła.

Motylarnią będzie sferyczny, częściowo przezroczysty namiot o średnicy 9,5 m i wysokości 4,75 m. Łączna jego powierzchnia wyniesie 75 m kw. W namiocie umieszczona zostanie roślinność rodzima oraz egzotyczna, a także inkubatory dla larw motyli. W centrum znajdzie się miejsce do zwiedzania i przeprowadzania prezentacji oraz szkoleń.

W Jaworzu podziwiać będzie można ok. 400 motyli tropikalnych i rodzimych, ok. 300 straszyków, a także chrząszcze i modliszki. Będą także mrówki parasolowate. Zwiedzający poznają różne fazy rozwoju owadów, od larw po dorosłe okazy.

Kopuła motylarni będzie połączona tunelem z salą wykładową jaworzańskiego muzeum.

"Ogólny koszt inwestycji wyniesie prawie 410 tys. zł, z czego 200 tys. zł to bezzwrotna dotacja z funduszy UE. Reszta to pieniądze przekazane Muzeum z budżetu gminy" - powiedział wójt Jaworza Radosław Ostałkiewicz.

Jaworzański samorząd otworzył muzeum w 2014 r. Kosztowało ok. 1,1 mln zł. Budowę wsparła finansowo UE. O dotację wystarała się Lokalna Grupa Rybacka. Trzonem ekspozycji są zbiory zgromadzone podczas licznych podróży przez pochodzącego z Jaworza marynarza Erwina Pasternego. Ofiarował je miejscowej szkole, która udostępniła je zwiedzającym już 50 lat temu. Wśród eksponatów są m.in. skamieliny, które ofiarował muzeum prezydent Bronisław Komorowski.

Jaworze jest jedną z najstarszych miejscowości na Śląsku Cieszyńskim. W przeszłości z jego uroków korzystali m.in. Wincenty Pol, Maria Konopnicka, Aleksander Kotsis, Jan Karłowicz, Julian Tuwim, Ignacy Daszyński i Melchior Wańkowicz. Maria Dąbrowska napisała tu część "Nocy i dni". Obecnie jest samodzielną gminą.

Lokalna Grupa Rybacka Bielska Kraina to stowarzyszenie, które istnieje od 2009 r. Zrzesza m.in. pięć gmin z okolic Bielska-Białej, bielskie starostwo, a także osoby prywatne. Wspiera rozwój obszarów rybackich i dba o poprawę jakości życia lokalnych społeczności.