×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Otwarcie muzeum Igora Mitoraja we Włoszech. Jeszcze w 2023 roku

  • Autor: PAP
  • 03 mar 2023 14:34
Otwarcie muzeum Igora Mitoraja we Włoszech. Jeszcze w 2023 roku
Otwarcie muzeum, zmarłego w 2014 r. Igora Mitoraja, planowano wcześniej na 2019-20 rok, ale przedłużyły się prace budowlane, fot. Unsplash

Do końca roku w Pietrasanta w Toskanii zostanie otwarte muzeum Igora Mitoraja. Otwarcie placówki, zmarłego w 2014 r. polskiego rzeźbiarza, planowano wcześniej na 2019-20 rok, ale przedłużyły się prace budowlane.

REKLAMA

  • Jeszcze w 2023 r. w Pietrasanta w Toskanii zostanie otwarte muzeum Igora Mitoraja.
  • Nowoczesna placówka powstaje w miejscowości w krainie Versilia, gdzie Igor Mitoraj przez kilka dekad mieszkał i pracował.
  • Resort kultury w Rzymie przeznaczył na muzeum 5,5 mln euro.

Prawie czteroletnie opóźnienie to wynik znacznie poważniejszych niż wcześniej planowano robót na terenie dawnej hali targowej w Pietrasanta, która wymagała kompletnej restrukturyzacji, by stać się nowoczesną, przeszkloną placówką muzealną.

Zarząd toskańskiego miasteczka, w którym mieszkał i pracował Igor Mitoraj, poinformował, że wcześniej zakładana powierzchnia muzealna mająca wynosić 800 m kw., została ostatecznie powiększona do prawie 2,5 tys. Dlatego prace były dłuższe i bardziej kosztowne. Opóźniły je też trudności wynikające z pandemii, gdy wszystko się zatrzymało - przypomniał burmistrz Alberto Giovannetti.

Zakończyły się już prace nad umocnieniem całej struktury i fundamentów oraz - konieczne we Włoszech - roboty w ramach systemu zabezpieczeń antysejsmicznych. To, jak zaznacza lokalna prasa z Toskanii, był najtrudniejszy etap. Obecnie prowadzone są prace nad fasadą.

Muzeum w Pietrasanta zarządzane będzie przez fundację, w skład której wchodzą włoskie Ministerstwo Kultury, władze regionu i gminy Pietrasanta. Resort kultury w Rzymie przeznaczył na muzeum 5,5 mln euro.

Nowoczesna placówka powstaje w miejscowości w krainie Versilia, gdzie Igor Mitoraj przez kilka dekad mieszkał i pracował.

Pietrasanta uważana jest za kolebkę sztuki i nazywana "małymi Atenami". Pracuje tam około 50 artystów, z których większość czerpie marmur z pobliskich kamieniołomów.

Muzeum Mitoraja będzie, jak zapowiedziano, spełniało standardy systemu muzeów narodowych we Włoszech.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie